Papież rozmawiał z francuskimi biskupami. Poruszyli ważne kwestie

Papież rozmawiał z francuskimi biskupami. Poruszyli ważne kwestie
Fot. PAP/EPA/FILIPPO MONTEFORTE / POOL
3 tygodnie temu
KAI / tk

Ponad dwie godziny trwała rozmowa papieża z biskupami francuskimi z prowincji kościelnych Paryża, Lyonu i Clermont-Ferrand odbywających wizytę ad limina Apostolorum. Rozmawiano m.in. o nadużyciach seksualnych, wizji Francji czy Motu proprio Traditionis custodes.

- To nasze pytania napędzały ten dialog, w bardzo prosty i braterski sposób - powiedział kilka godzin po spotkaniu arcybiskup Paryża, Michel Aupetit. Biskupi mogli powiedzieć Papieżowi o ciężarze, jaki stanowi dla niektórych z nich misja biskupia, wspominając nawet o przypadkach bliskich «wypalenia się». Papież powiedział im, aby „oddali trudności w ręce Pana, aby trwali w ufności" - zrelacjonował abp Aupetit.

Nie dziwi więc, że wśród poruszanych tematów znalazła się delikatna kwestia realizacji motu proprio Traditionis custodes, które w sposób drastyczny reguluje odprawianie Mszy św. w formie przedsoborowej. - Papież powiedział, że to, co chciał uczynić, to przywrócić jedność Kościoła poprzez walkę z ideologią, której się obawia - powiedział metropolita Paryża. Potwierdzając pogłoski, że papież miał na myśli konkretne kraje, w których zastosowano te surowe środki, arcybiskup Aupetit poinformował, że Franciszek wspomniał o zagrożeniach „szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i trochę we Francji”. Metropolita Paryża dodał: „To nie jest złe. Sam podjąłem we wrześniu środki restrykcyjne w swojej diecezji”.

Papież Franciszek podkreślił podczas czwartkowej audiencji, że kluczowym słowem jego motu proprio jest upoważnienie biskupów. Arcybiskup Lyonu Olivier de Germay powiedział Ojcu Świętemu, że uważa za ważne, aby przy podejmowaniu decyzji brać pod uwagę specyfikę ich diecezji, innymi słowy mniej lub bardziej dobre relacje, jakie mają ze wspólnotami „tradycyjnymi”. Zaznaczył, że wśród osób przywiązanych do formy nadzwyczajnej sprawowania liturgii, istnieje w niektórych przypadkach groźba separacji. Ale nie dotyczy to wszystkich. Powiedziałem Ojcu Świętemu: „w Amoris laetitia zachęcasz nas do wzięcia pod uwagę różnorodności sytuacji. Tutaj powinniśmy uczynić to samo”- wyznał prymas Galii. Na co Franciszek odpowiedział, że się zgadza. - Odesłał nas do naszej roli biskupów, mówiąc nam, że to do nas należy podjęcie naszej odpowiedzialności – powiedział abp Olivier de Germay.

Papież wyjaśnił kwestie francuskim biskupom

Arcybiskupowi Aupetit, który zapytał papieża, czy parafia, w której odprawiane są obie formy obrządku, może nadal istnieć, Ojciec Święty również odpowiedział twierdząco. Metropolita francuskiej stolicy przyznał, że „dekret” papieża „uporządkował sprawy” i pozwolił mu uświadomić sobie istnienie ukrytych działań w jego diecezji.

- Jednym z głównych tematów rozmowy był także kryzys związany z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich. Na kilka dni przed przedstawieniem wyników prac Niezależnej Komisji ds. Nadużyć Seksualnych w Kościele (raport Sauvégo) w dniu 5 października papież powiedział francuskim biskupom, że niezależnie od liczby [ofiar w raporcie Sauvé], jest to bardzo poważna sprawa dla Kościoła - relacjonował arcybiskup Aupetit. Papież dał im dwie główne wskazówki: „spojrzeć na problemy i towarzyszyć" duszpastersko osobom, których one dotyczą - zarówno ofiarom, jak i sprawcom. Metropolita Paryża poinformował również o znaczeniu, jakie papież nadał teologicznemu aspektowi problemu nadużyć, w szczególności konieczności „zaakceptowania grzechu, aby potraktować go poważnie". - Poprosił nas o przeprowadzenie katechezy na ten temat - dodał arcybiskup Lyonu.

Biskupi skorzystali z tego bezpośredniego spotkania z papieżem Franciszkiem, aby zapytać go o jego wizję Francji. - Co Wasza Świątobliwość uważa za najpiękniejsze we Francji? - zapytał biskup Viviers, Jean-Louis Balsa. - Francja jest najstarszą córą Kościoła. Nie jest najwierniejsza, ale jest miejscem kreatywności. Kreatywności ludzkiej, duszpasterskiej i duchowej - odpowiedział Ojciec Święty.

Źródło: KAI / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież rozmawiał z francuskimi biskupami. Poruszyli ważne kwestie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.