Papież przyjął do wspólnoty kościelnej nowego patriarchę ormiańskokatolickiego

Papież przyjął do wspólnoty kościelnej nowego patriarchę ormiańskokatolickiego
Fot. Pavel Konovalov / depositphotos.com
KAI / tk

Papież Franciszek spotkał się z nowym ormiańskokatolickim patriarchą Cylicji Rafałem Piotrem XXI Minassianem. Przyjął go do „wspólnoty kościelnej” potwierdzając w ten sposób kanonicznie swój wybór. Decyzję swą papież zawarł w liście przekazanym patriarsze w czasie audiencji.

Zapewnił w nim, że dołącza się do „radości synów i córek” zarówno Ormiańskiego Kościoła Katolickiego, jak i Kościoła powszechnego, którzy „tak licznie towarzyszyli modlitwami biskupom zgromadzonym najpierw w Libanie, a następnie tu, w Rzymie, w siedzibie Papieskiego Kolegium Ormiańskiego”. Ojciec Święty zauważył, że wybór nowego patriarchy nastąpił w okresie szczególnych prób, spotykających ludzkość, jak cierpienia Syrii i Libanu, a więc krajów, w których żyje wielu katolickich Ormian, oraz pandemia, która ciągle jeszcze jest daleka od pokonania.

Wszyscy ludzie dobrej woli, szczególnie zaś chrześcijanie, są wezwani do stawania się bliźnimi i braćmi, przezwyciężając obojętność i samotność – podkreślił autor listu. Zwrócił uwagę, że „również pod ulewami historii i na pustyniach naszych czasów możemy i powinniśmy wychodzić naprzeciw Ukrzyżowanemu, który zmartwychwstał”.

Zdaniem Ojca Świętego naród ormiański jest znany jako „ekspert w cierpieniu ze względu na rozliczne doświadczenia, które były jego udziałem w ciągu ponad 1700 lat jego historii chrześcijańskiej”. Przyczyniły się do tego także „jego niewyczerpana zdolność rozkwitania i przynoszenia owoców dzięki świętości i mądrości jego świętych i męczenników, kultura jego uczonych i myślicieli, sztuka, która potrafiła ciosać w skale znak krzyża w postacie drzewa życia, świadectwa zwycięstwa wiary nad każdą przeciwną siłą na świecie”.

DEON.PL POLECA

- Kościół, do którego przewodzenia został Wasza Eminencja powołany, jest w pełni wpisany w postawy ludu ormiańskiego, strzegąc jego pamięci i tradycji, a zarazem głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra – przypomniał Franciszek. Powierzył patriarsze troskę o młode pokolenia, wspieranie powołań, mądrą zgodność, którą „Eminencja winien być w stanie znaleźć między różnymi częściami waszej wspólnoty”. W tym kontekście wymienił siostry od Niepokalanego Poczęcia, Zgromadzenie Mechitarzystów i Instytut Duchowieństwa Patriarszego z Bzommaru, jak również „wielu waszych synów i córek, uformowanych i żyjących w Kościele łacińskim, ale świadomych swej ormiańskości”.

Papież życzył nowemu zwierzchnikowi katolików ormiańskich, aby towarzyszyły mu przewodnictwo, przykład i wstawiennictwo Przenajśwętszej Matki Bożej oraz wszystkich świętych „waszej tradycji, szczególnie św. Grzegorza z Nareku, którego z radością ogłosiłem doktorem Kościoła”. - Niech oni wskazują nam przede wszystkim drogę do prawdziwego braterstwa i dialogu ekumenicznego z braćmi z Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego – stwierdził papież. Życzył, aby Kościół patriarszy Cylicji, którym kieruje Rafał Piotr XXI Minassian wraz z biskupami z Synodu, ponownie wypłynął na szerokie wody „w tych pierwszych dziesięcioleciach trzeciego tysiąclecia”.

Na zakończenie zapewnił, że „jako Następca Apostoła Piotra, powołany do utwierdzania braci w wierze, z radością udzielam Ci wymaganej komunii kościelnej, zgodnie z Tradycją i obowiązującymi normami, przesyłając Ci uścisk pokoju i błogosławieństwo apostolskie”.

Źródło: KAI / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Atanazy Wielki

On jest Głową Ciała – Kościoła (Kol 1,18)

Kościół od początku swojego istnienia zmagał się z wyzwaniami, które nie straciły nic ze swej aktualności: obroną doktryny, relacją między władzą i odpowiedzialnością, etyką seksualną, obecnością modlitwy...

Skomentuj artykuł

Papież przyjął do wspólnoty kościelnej nowego patriarchę ormiańskokatolickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.