Wybrano nowego patriarchę ormiańskich katolików

Wybrano nowego patriarchę ormiańskich katolików
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Papież Franciszek zwołał Synod Biskupów Patriarchalnego Kościoła Cylicji obrządku Ormiańskiego, podczas którego wybrano Rafaela Franciszka Minassiana Patriarchą Cylicji obrządku ormiańskiego. Nowy patriarcha przybrał imię Rafaela Bedrosa XXI Minassiana. Dotychczas był on arcybiskupem tytularnym Cezarei Kapadockiej.

Rafael Minassian urodził się 24 listopada 1946 r. w Bejrucie, w rodzinie ormiańskiej. Studiował w Patriarchalnym Seminarium Duchownym w Bzommar (1958-1967), a następnie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (1967-1973). Uczęszczał na kurs specjalistyczny z zakresu psychopedagogiki na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim.

24 czerwca 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie jako członek Patriarchalnego Instytutu Duchownego w Bzommar. W latach 1973-1982 był proboszczem katedry ormiańskiej w Bejrucie, w latach 1982-1984 sekretarzem patriarchy Hovannesa Petrosa XVIII Kaspariana, a w latach 1984-1989 był odpowiedzialny za założenie kompleksu parafialnego Świętego Krzyża w Zalce, w Bejrucie.

Od 1975 do 1989 r. był sędzią w Trybunale kościelnym Kościoła obrządku ormiańskiego w Bejrucie. W latach 1985-1989 wykładał liturgię ormiańską na Papieskim Uniwersytecie w Kaslik, a w 1989 r. został przeniesiony do Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie przez rok pracował jako proboszcz w Nowym Jorku. Następnie, do 2003 r., był duszpasterzem ormiańskich katolików w Kalifornii, Arizonie i Nevadzie.

DEON.PL POLECA

Od 2004 roku kieruje stację Telepace Armenia, której jest założycielem. W 2005 roku został mianowany Egzarchą Patriarchalnym Jerozolimy i Ammanu dla ormiańskich katolików. 24 czerwca 2011 r. został mianowany ordynariuszem dla Ormiańskich Wiernych Katolickich Europy Wschodniej, a Ojciec Święty powierzył mu stolicę tytularną w Cezarei Kapadockiej obrządku ormiańskiego i tytuł arcybiskupa ad personam.

Od 24 do 26 czerwca 2016 r. gościł papieża Franciszka podczas jego podróży apostolskiej do Armenii. Wielokrotnie odwiedzał Polskę i mieszkających w naszym kraju wiernych obrządku ormiańskiego.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Wybrano nowego patriarchę ormiańskich katolików
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.