Papież Franciszek o pielgrzymce do Budapesztu i na Słowację. „Była to pielgrzymka modlitwy i nadziei”

Papież Franciszek o pielgrzymce do Budapesztu i na Słowację. „Była to pielgrzymka modlitwy i nadziei”
Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI
1 miesiąc temu
KAI / tk

Podczas audiencji ogólnej papież Franciszek wspomniał o swojej ostatniej wizycie w Budapeszcie i na Słowacji. Powiedział, że 34 podróż apostolska była pielgrzymką do korzeni Europy pełną modlitwy i nadziei. Papież pozdrowił również Polaków i podziękował im za modlitwę i towarzyszenie podczas pielgrzymki.

Zauważając, że pierwszym etapem tej pielgrzymi był Budapeszt, ze względu na Mszę św. wieńczącą Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, a ostatnim uroczystość Matki Bożej Bolesnej, w słowackim sanktuarium narodowym w Šaštínie, Ojciec Święty podkreślił, że była to pielgrzymka modlitewna w sercu Europy, rozpoczynająca się od adoracji, a zakończona pobożnością ludową. „Bo do tego właśnie jest powołany przede wszystkim lud Boży: do adoracji, do modlitwy, do pielgrzymowania, do czynienia pokuty, a w tym wszystkim do odczuwania pokoju, radości, którą daje nam Pan.

- Ma to szczególne znaczenie na kontynencie europejskim, gdzie obecność Boga jest rozwodniona w konsumpcjonizmie i w «oparach» poprawności myślowej, będącej owocem mieszania się starych i nowych ideologii. Także w tym kontekście uzdrawiająca odpowiedź przychodzi z modlitwy, ze świadectwa, z pokornej miłości – stwierdził Franciszek.

Pielgrzymka do korzeni Europy

Mówiąc następnie o drugim aspekcie - pielgrzymce do korzeni papież wyznał, że podczas tej podróży mógł docenić ich siłę. Wskazał, że korzenie te muszą być strzeżone i dodał, że podczas tej podróży często myślał o ojcach Unii Europejskiej i podkreślił, że tak rozumiane i przeżywane korzenie są gwarancją przyszłości: z nich wyrastają gęste gałęzie nadziei.

Wreszcie mówiąc właśnie o nadziei Ojciec Święty przypomniał liczne jej znaki na Słowacji. Podkreślił świadectwo błogosławionej Anny Kolesárovej, dziewczyny, która za cenę życia broniła swojej godności przed przemocą i zaznaczył, że jest ono bardziej aktualne niż kiedykolwiek, ponieważ przemoc wobec kobiet jest otwartą raną.

- Poruszające było też dzielenie się świętem wspólnoty romskiej: prostym świętem, które miało posmak Ewangelii. Zaznaczył, że ta nadzieja może się skonkretyzować, tylko wówczas, gdy powiąże się ją ze słowem razem. W Budapeszcie i na Słowacji znaleźliśmy się razem z różnymi obrządkami Kościoła katolickiego, razem z naszymi braćmi z innych wyznań chrześcijańskich, razem z naszymi żydowskimi braćmi, razem z wyznawcami innych religii, razem z najsłabszymi. To jest droga, którą trzeba iść, ponieważ przyszłość będzie pełna nadziei, jeśli będziemy razem – powiedział Franciszek.

Na zakończenie papież podziękował wszystkim, którzy umożliwili jego 34 podróż apostolską i prosił o modlitwę, aby przyniosła ona dobre owoce.

Papież Franciszek podczas audiencji ogólnej pozdrowił Polaków i podziękował im za modlitwę i towarzyszenie podczas 34 pielgrzymki na Węgry i Słowację.

Oto słowa Papieża Franciszka:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Po mojej Podróży apostolskiej na Węgry i Słowację, w moim sercu jest wielkie „dziękuję”. Dziękuję Wam za to, że przybyliście tak licznie, aby towarzyszyć mi swoją obecnością i modlitwą podczas tej pielgrzymki.

Proszę Was o dołączenie do Waszych modlitw jeszcze jednej intencji, aby ziarna zasiane wydały dobre owoce.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi pielgrzymi z parafii św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (diec. tarnowska), Członkowie Stowarzyszenia „Biegiem Radom” oraz pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa
9,95 zł
19,90 zł

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek o pielgrzymce do Budapesztu i na Słowację. „Była to pielgrzymka modlitwy i nadziei”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.