Czym jest bluźnierstwo? O co chodzi w drugim przykazaniu?

Czym jest bluźnierstwo? O co chodzi w drugim przykazaniu?
Fot. Alexander Trinitatov / Depositphotos.com
Dopowiedzenia / YouTube.com / mł

- Drugie przykazanie to takie przykazanie, że chyba większość z nas ma problem z tym, o co naprawdę chodzi - mówią w najnowszym odcinku "Dopowiedzeń" prowadzący podkast ks. Mateusz Kierczak i ks. Piotr Góra. O co chodzi w drugim przykazaniu? Kiedy człowiek grzeszy bluźnierstwem?  

- Drugiego przykazania uczymy się w formie „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno”. Kojarzy mi się to z tym, żeby wykorzystać łaskę Pana Boga. Jak już przywołuję Pana Boga do swojego życia, to po to, żeby On coś w tym życiu zmieniał. Daremne jest wtedy, gdy to nic nie daje w moim życiu - mówi ks. Piotr. 

Co mówi o tym katechizm? Pokazuje tę rzeczywistość po kawałku. Najpierw mówi o tym, czym jest święte imię Boga, w czym jest wartość.

- Podoba mi się, że katechizm zwraca uwagę na bliskość Boga i człowieka związaną z tym, że Bóg się przedstawia. Wtedy może zawiązać się relacja. Kiedy Mojżesz pyta o imię Pana Boga, gdy widzi krzew gorejący, to nie pyta o samo imię, tylko o to, kim naprawdę Bóg jest. Przez to, że Bóg się przedstawia i mówi, kim naprawdę jest, ich relacja jest możliwa - podkreśla ks. Mateusz.

Czym zatem jest bluźnierstwo, czyli grzech przeciwko Bożemu imieniu? Jak wyjaśniają prowadzący podcast księża, przez to, że zdradza nam swoje imię, Bóg chce budować z nami zażyłość, zaufanie, relację. Możemy to zepsuć grzechem bluźnierstwa, czyli mówienia do Boga z nienawiścią. Katechizm podkreśla, że można takie słowa wypowiedzieć albo tylko pomyśleć. Nie chodzi jednak o sytuację, w której człowiek czegoś nie rozumie i pyta Boga: dlaczego? Jak mogłeś do tego dopuścić? 

- To nie jest bluźnierstwo, kiedy z jakąś rzeczywistością się nie zgadzam i pytam Boga, dlaczego. To moja walka o to, żeby Go zobaczyć, zrozumieć. Bluźnierstwo jest wtedy, gdy ja za coś faktycznie nienawidzę Pana Boga - wyjaśnia ks. Piotr. 

Posłuchaj całego podkastu: 

DEON.PL POLECA

Źródło: Dopowiedzenia / YouTube.com

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Paweł Krupa OP, Anna Wasiewicz

Nieziemska książka o ziemskiej modlitwie.

Obrazowy, dosadny język, gawędziarski charakter, mnóstwo wysmakowanego dowcipu i nietuzinkowa osobowość autora w jednym. Do tego niebanalne anegdoty i historie z życia wzięte. Aż trudno uwierzyć, że modlitwa może być...

Skomentuj artykuł

Czym jest bluźnierstwo? O co chodzi w drugim przykazaniu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.