Co nam daje zmartwychwstanie?

Co nam daje zmartwychwstanie?
Co nam daje zmartwychwstanie? Fot. Depositphotos.com
Dopowiedzenia / mł

"Trzeciego dnia zmartwychwstał" - to fundamentalna prawda wiary. Co mówi o niej katechizm? Kto zmartwychwstanie? O tym w jednym z odcinków podcastu "Dopowiedzenia" rozmawiają ks. Mateusz Kierczak i ks. Piotr Góra. 

Co o zmartwychwstaniu mówi Katechizm Kościoła Katolickiego? Jak zaznaczają księża - podcasterzy, przede wszystkim KKK rozdziela zmartwychwstanie na dwie rzeczywistości: historyczną i duchową, trudniejszą do uchwycenia. Jest też w nim podkreślone, że uczniowie Jezusa nie przyjęli prawdy o zmartwychwstaniu jako czegoś oczywistego, ale sami się z nią zmagali. Potrzebowali czasu i spotkań z Jezusem, żeby w końcu w nie uwierzyć. 

Czy uczniowie od razu uwierzyli w zmartwychwstanie?

- Jednym słowem - nie było tak, że umarł, trzeciego zmartwychwstał i wszyscy rozumieją, o co chodzi - podsumowuje ks. Mateusz. 

Jak dodaje ks. Piotr, w pewnym sensie Jezus zrobił za życia wszystko, co mógł, żeby chrześcijaństwo się... nie rozwinęło. Umarł w najlepszym momencie życia, jego uczniowie byli pokłóceni, nie wiedzieli, co się dzieje. Wcześniej zadarł ze wszystkimi przywódcami religijnymi, dowartościował kobiety. Umarł na krzyżu, który był znakiem hańby.

- To nie była dla uczniów bułka z masłem - podsumowuje ksiądz. 

Co wynika z faktu, że Jezus Zmartwychwstały nie pokazał się całemu światu, ale tylko swoim uczniom? KKK wyciąga z tego wniosek, że tajemnicę zmartwychwstania można przyjąć i odkryć, gdy człowiek ma w sobie wiarę. Dlatego to uczniowie, którzy byli już trochę przygotowani, a nie reszta świata,  byli w stanie go zobaczyć i rozpoznać w nim Mistrza. 

Co nam daje zmartwychwstanie? 

Co  zmartwychwstanie Jezusa daje człowiekowi? jak ta tajemnica zmienia nasze życie? Kto zmartwychwstanie? Posłuchaj rozmowy ks. Mateusza i ks. Piotra: 

DEON.PL POLECA

Źródło: Diecezja bielsko-żywiecka / Facebook.com

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Porosło

Wielość symboli, modlitw i obrzędów, w których uczestniczymy w trakcie Triduum, może przytłaczać i onieśmielać. Dlatego potrzebujemy mistagoga - przewodnika, który pomoże nam rozjaśnić to, co jawi nam się jako niemożliwa do zrozumienia ciemność. Rolę...

Skomentuj artykuł

Co nam daje zmartwychwstanie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.