Nie rozumiesz katechizmu? Ten podcast może ci pomóc

Nie rozumiesz katechizmu? Ten podcast może ci pomóc
Fot. Felipe Caparros Cruz / Depositphotos.com
diecezja.bielsko.pl / YouTube.com / mł

- Powiem ci, stary, że ludzie, zamiast chodzić na studia, powinni nagrywać podcasty! - tak zaczyna się pierwszy odcinek podcastu o Katechizmie Kościoła Katolickiego, który nagrywają dwaj księża z diecezji bielsko-żywieckiej.

Co się z nami dzieje po śmierci? Kto zmartwychwstanie? Co to jest piekło? Czy Adam i Ewa mieli ślub? Po co jest bierzmowanie? Czy moralność jest potrzebna? Co to jest grzech? Na te i wiele innych pytań prosto, dowcipnie i bez herezji odpowiadają dwaj księża: ks. Mateusz Kierczak i ks. Piotr Góra. W podcaście "Dopowiedzenia" dwaj kapłani od ponad roku zajmują się omawianiem Katechizmu Kościoła Katolickiego. 

Po co jest Katechizm Kościoła Katolickiego?

- Przeczytałeś kiedyś cały katechizm?
- Cały? Nie, nigdy. Stary, chcesz nam wystraszyć słuchaczy? - zaczynają pierwszy odcinek serii zaprzyjaźnieni ze sobą księża. 

- Gdy słyszę słowo "katechizm", to pierwsze, co mi się kojarzy, to bierzmowanie, dwieście pytań i trzeba to wszystko znać, trzeba to wszystko wykuć - mówi ks. Mateusz. Jak podkreśla, katechizm był rzeczą do uczenia się na pamięć, nie po to, żeby pomagał wierzyć. A to właśnie katechizm może pomóc wyznawać wiarę, dzielić się nią. Tymczasem jest tak, że chyba nikt nigdy nie przeczytał całego katechizmu. 

Katechizm pomaga poznawać i przeżywać wiarę

Widać to, gdy zaczyna się rozmowa na temat wiary, religii, czegokolwiek związanego z Panem Bogiem: jak bardzo niepoukładana jest wiedza, jaka mała świadomość, jak wyznawać wiarę, jak ją przeżywać. Dlatego warto czytać i poznawać katechizm, by poukładać sobie wiarę.

Seria została bardzo dobrze przyjęta przez słuchaczy. "Słuchać to was można bez końca. Temat bardzo ciekawy, sporo mi się rozjaśniło ale też potwierdziło w tym że tak rzeczywiście jest" - czytamy w komentarzach. 

Odcinki podcastu są publikowane na kanale YouTube diecezji bielsko-żywieckiej, a także dostępne m.in. na Spotify. Jak dotąd księża nagrali ponad 40 odcinków katechizmowej serii. 

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Pierwszy po Katechizmie Soboru Trydenckiego (1566) jednolity i autorytatywny wykład prawd wiary i moralności. 

Opracowany po Soborze Watykańskim II Katechizm Kościoła Katolickiego przedstawia wiernie i w sposób uporządkowany nauczanie Pisma Świętego, Tradycji i Urzędu...

Skomentuj artykuł

Nie rozumiesz katechizmu? Ten podcast może ci pomóc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.