Nie rozumiesz katechizmu? Ten podcast może ci pomóc
- Powiem ci, stary, że ludzie, zamiast chodzić na studia, powinni nagrywać podcasty! - tak zaczyna się pierwszy odcinek podcastu o Katechizmie Kościoła Katolickiego, który nagrywają dwaj księża z diecezji bielsko-żywieckiej.
Co się z nami dzieje po śmierci? Kto zmartwychwstanie? Co to jest piekło? Czy Adam i Ewa mieli ślub? Po co jest bierzmowanie? Czy moralność jest potrzebna? Co to jest grzech? Na te i wiele innych pytań prosto, dowcipnie i bez herezji odpowiadają dwaj księża: ks. Mateusz Kierczak i ks. Piotr Góra. W podcaście "Dopowiedzenia" dwaj kapłani od ponad roku zajmują się omawianiem Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Po co jest Katechizm Kościoła Katolickiego?
- Przeczytałeś kiedyś cały katechizm?
- Cały? Nie, nigdy. Stary, chcesz nam wystraszyć słuchaczy? - zaczynają pierwszy odcinek serii zaprzyjaźnieni ze sobą księża.
- Gdy słyszę słowo "katechizm", to pierwsze, co mi się kojarzy, to bierzmowanie, dwieście pytań i trzeba to wszystko znać, trzeba to wszystko wykuć - mówi ks. Mateusz. Jak podkreśla, katechizm był rzeczą do uczenia się na pamięć, nie po to, żeby pomagał wierzyć. A to właśnie katechizm może pomóc wyznawać wiarę, dzielić się nią. Tymczasem jest tak, że chyba nikt nigdy nie przeczytał całego katechizmu.
Katechizm pomaga poznawać i przeżywać wiarę
Widać to, gdy zaczyna się rozmowa na temat wiary, religii, czegokolwiek związanego z Panem Bogiem: jak bardzo niepoukładana jest wiedza, jaka mała świadomość, jak wyznawać wiarę, jak ją przeżywać. Dlatego warto czytać i poznawać katechizm, by poukładać sobie wiarę.
Seria została bardzo dobrze przyjęta przez słuchaczy. "Słuchać to was można bez końca. Temat bardzo ciekawy, sporo mi się rozjaśniło ale też potwierdziło w tym że tak rzeczywiście jest" - czytamy w komentarzach.
Odcinki podcastu są publikowane na kanale YouTube diecezji bielsko-żywieckiej, a także dostępne m.in. na Spotify. Jak dotąd księża nagrali ponad 40 odcinków katechizmowej serii.
Skomentuj artykuł