Ks. Sawielewicz wyjaśnia: Czy Kościół usunął drugie przykazanie? Czy katolicy czczą rzeźby i obrazy?

Ks. Sawielewicz wyjaśnia: Czy Kościół usunął drugie przykazanie? Czy katolicy czczą rzeźby i obrazy?
Ks. Teodor Sawielewicz. Źródło: Teobańkologia / YouTube.com
Teobańkologia / YouTube.com / mł

- Niektórzy mówią, że Kościół katolicki usunął drugie przykazanie, bo Pismo Święte mówi "nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu", tymczasem wchodzisz do kościoła – a tam rzeźby i obrazy. Jak to jest? - pyta ks. Teodor Sawielewicz, twórca kanału "Teobańkologia". 

W kolejnym nagraniu z serii biblijnych komentarzy duchowny wyjaśnia, dlaczego w znanej wszystkim katolikom wersji dziesięciu przykazań nie ma jednego z przykazań, które można znaleźć w Biblii w Księdze Wyjścia. 

"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym." - czytamy w Piśmie Świętym. Czy da się biblijnie uzasadnić to, że w naszych kościołąch można znaleźć bardzo dużo rzeźb i obrazów? A może Kościół katolicki naprawdę zmienił biblijne nauczanie i pozwolił robić rzeźby wbrew woli Boga?

Drugie przykazanie - o co w nim chodziło?

Jak wyjaśnia ks. Sawielewicz, by zrozumieć, dlaczego w katolickim dekalogu nie ma zakazu robienia rzeźb, trzeba wejść w mentalność tamtej epoki.

- Tamte ludy, gdy wierzyły w jakiegoś bożka, czyniły sobie coś materialnego, na przykład ciosały rzeźbę z drewna. Robiły taką rzeźbę bożka i mówiły: to jest nasz bóg, materialny, drewniany, można go dotknąć, jest naszym bogiem. Bóg, wiedząc to, dał przykazanie: nie będziesz czynił żadnej rzeźby, nie będziesz oddawał temu pokłonu, nie będziesz służył, bo Ja jestem zazdrosny o ciebie - mówi ksiądz Teodor. 

DEON.PL POLECA

Duchowny zauważa, że tak naprawdę to jest nasze pierwsze przykazanie: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną".

- Łamiemy je, gdy tworzymy sobie wyobrażenie Boga, które Nim nie jest i oddajemy takiemu „bogu” cześć i chwałę, z naszym wyobrażonym „bogiem” sobie rozmawiamy. To może być bóg-policjant, bóg-kontroler albo bóg, który jest takim dobrym wujkiem, mówi: nic się nie stało, możesz grzeszyć dalej. Tego zabrania pierwsze przykazanie i to biblijne przykazanie o "nie czynieniu obrazu ani rzeźby".

Bóg pozwala na rzeźby w świątyni

Ks. Sawielewicz odwołuje się do innego fragmentu Biblii, który zazwyczaj nie jest już tak łatwo zauważany przez osoby twierdzące, że Kościół katolicki usunął drugie przykazanie. Cytuje kolejny werset z Księgi Wyjścia, w którym Bóg mówi: „Tam będę się spotykał z tobą, gdzie jest Arka Przymierza, gdzie są cherubini"

- Cherubini to czyli rzeźby, rzeźbione zdobienia. Bóg chce, żeby tak wyglądała Jego świątynia. W Księdze Liczb też znajdujemy potwierdzenie: Mojżesz słyszy głos Boga, mówiącego do niego spomiędzy dwóch cherubów. Bóg zakazuje rzeźb, ale w świątyni według Jego nakazu są rzeźby. To znaczy, że Bóg zakazuje oddawaniu czci, pokłonu, służeniu rzeczy materialnej, która nie jest Bogiem. Tak robiły ludy w tamtych czasach, teraz też katolicy tak robią: jeśli mamy obrazek na ścianie i mówimy: to jest Bozia – to służymy obrazowi, a nie temu, co przedstawia obraz - mówi ks. Sawielewicz.

Wyjaśnia, że tak, jak Bóg w Starym Testamencie mówi sponad rzeźby, i ta materialna rzecz ma być środkiem do spotkania z Nim, a nie celem - podobnie do nas chce mówić sponad obrazów i rzeźb. 

- Będziesz patrzył na obraz "Jezu, ufam Tobie" i Bóg przez niego będzie do ciebie mówił,. Ten obraz jest jakby naczyniem, którym możemy czerpać łaskę. Rzeczy materialne mają służyć temu, żebyśmy się spotkali z Bogiem żywym; rzeźba w kościele może nam pomóc się z nim spotkać - wyjaśnia ksiądz.

Co jest bożkiem katolików w XXI wieku? 

- Bóg jest zazdrosny, jeśli z czegoś innego robimy sobie bożka: z pracy, z dzieci, z samochodu, hobby, wyjazdów, działki, sportu robimy sobie bożka. Bóg mówi: nie oddawaj temu tyle czasu, że ci go brakuje na modlitwę, na rozmowę ze mną. Tego ci zakazuję. Będę mówił do ciebie spomiędzy twoich zainteresowań. Niech to, co materialne, będzie trampoliną do relacji z Twoim Stwórcą - wyjaśnia duchowny w nagraniu opublikowanym na youtube'owym kanale Teobańkologii.

Obejrzyj całe nagranie: 

 

Źródło: Teobańkologia / mł

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Michał Olszewski SCJ

Ksiądz Michał Olszewski, ceniony kaznodzieja, rekolekcjonista i duszpasterz, zachęca do nowego spojrzenia na wydawałoby się znane wszystkim słowa i odkrycie w nich prawdy o samym sobie – o własnych słabościach, wątpliwościach i ukrytych pragnieniach serca....

Skomentuj artykuł

Ks. Sawielewicz wyjaśnia: Czy Kościół usunął drugie przykazanie? Czy katolicy czczą rzeźby i obrazy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.