Dwa imiona Jezusa, które wyjaśniają cud Bożego Narodzenia. Skąd się wzięły?

Dwa imiona Jezusa, które wyjaśniają cud Bożego Narodzenia. Skąd się wzięły?
Fot. Depositphotos.com
Centrum Heschela KUL / mł

Imion dla Dzieciątka, które miało się narodzić w Betlejem, nie wybrała ani Jego Matka - Maryja, ani Jego opiekun - święty Józef. Kto je wybrał i co oznaczają? 

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. Przybliżamy się w nim do tajemnicy, jaką jest wcielenie się Boga - coś, co w historii świata wydarzyło się tylko raz i wciąż dla wielu osób jest trudne do przyjęcia. Tę tajemnicę, jaką jest "pojawienie się" Boga na ziemi w taki sposób, że z wyglądu i zachowania był w pierwszym momencie brany za zwykłego człowieka, wyjaśniają dwa imiona, które podaje Ewangelia o narodzeniu Jezusa.

Dwa imiona Jezusa. Co oznaczają?

O dwóch imionach Jezusa czytamy w Ewangelii św. Mateusza. Jedno podaje Józefowi we śnie anioł, jednocześnie zapewniając go, że ma się nie bać przyjąć do siebie Maryi. Drugie dopowiada nam ewangelista, przypominając proroctwo z Księgi Izajasza.

"Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów" - mówi anioł do Józefa. Jak wyjaśnia w komentarzu  biblista, ks. prof. Mirosław Wróbel, imię Jezus (hebr. Jeszua), jest skróconą wersją imienia „Jehoszua”, a oznacza po hebrajsku "Pan zbawia". Imię „Jeszua” można też odnieść do hebrajskiego terminu „joszia”, który oznacza „on zbawi”.

DEON.PL POLECA

Boże Narodzenie jest po to, żebyśmy z nienawiści przechodzili do miłości

Jak pisze ks. Wróbel, w imieniu Jezus zawarte jest posłannictwo Mesjasza, który przychodzi na świat, aby zbawić każdego człowieka - a zbawienie to wyprowadzanie z ciemności do światłości; z niewoli do wolności; z nienawiści do miłości; ze śmierci do życia.

Drugie imię, którym nazywa się Jezusa, często używane w kontekście właśnie Bożego Narodzenia, pochodzi z Księgi proroka Izajasza. Słowa proroka przypomina w pierwszym rozdziale swojej Ewangelii Mateusz: "A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami." - notuje ewangelista. 

Co znaczy Emmanuel?

Emmanuel to drugie imię określające Jezusa, które wyjaśnia nam sens Bożego Narodzenia. Jak pisze ks. Wróbel, imię „Emmanuel” (hebr. immanu El) oznacza dosłownie „Bóg z nami”. Określa ono funkcję Jezusa - Mesjasza jako tego, który zapewnia ludzkości wspólnotę z Bogiem. Jest to wspólnota Miłości, która będzie trwała na zawsze.

W imieniu "Emmanuel" jest więc zawarta obietnica, która się spełnia właśnie w Boże Narodzenie: Bóg zaczyna mieszkać ze swoim ludem. Jest z nami, nie tylko w sposób metaforyczny, ale wprost i naprawdę uczestniczy w ludzkim życiu. W tym się właśnie zawiera sens, a także wyzwanie Bożego Narodzenia: to czas, w którym mamy szansę uwierzyć w to, że Bóg nie jest kimś odległym, oddalonym w przestrzeni dalekiego nieba, ale jest blisko, uczestniczy w naszym życiu, mieszka z nami tam, gdzie mieszkamy my.

Źródło: Centrum Heschela KUL / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Porosło

Publikacja jest zapisem lekko przeredagowanych homilii, które ks. Krzysztof Porosło głosił w 2020 i 2021 roku na mszach roratnich w ramach działań Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie. Książka może służyć wszystkim, którzy przez medytację...

Skomentuj artykuł

Dwa imiona Jezusa, które wyjaśniają cud Bożego Narodzenia. Skąd się wzięły?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.