Dwa imiona Jezusa, które wyjaśniają cud Bożego Narodzenia. Skąd się wzięły?
Imion dla Dzieciątka, które miało się narodzić w Betlejem, nie wybrała ani Jego Matka - Maryja, ani Jego opiekun - święty Józef. Kto je wybrał i co oznaczają?
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. Przybliżamy się w nim do tajemnicy, jaką jest wcielenie się Boga - coś, co w historii świata wydarzyło się tylko raz i wciąż dla wielu osób jest trudne do przyjęcia. Tę tajemnicę, jaką jest "pojawienie się" Boga na ziemi w taki sposób, że z wyglądu i zachowania był w pierwszym momencie brany za zwykłego człowieka, wyjaśniają dwa imiona, które podaje Ewangelia o narodzeniu Jezusa.
Dwa imiona Jezusa. Co oznaczają?
O dwóch imionach Jezusa czytamy w Ewangelii św. Mateusza. Jedno podaje Józefowi we śnie anioł, jednocześnie zapewniając go, że ma się nie bać przyjąć do siebie Maryi. Drugie dopowiada nam ewangelista, przypominając proroctwo z Księgi Izajasza.
"Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów" - mówi anioł do Józefa. Jak wyjaśnia w komentarzu biblista, ks. prof. Mirosław Wróbel, imię Jezus (hebr. Jeszua), jest skróconą wersją imienia „Jehoszua”, a oznacza po hebrajsku "Pan zbawia". Imię „Jeszua” można też odnieść do hebrajskiego terminu „joszia”, który oznacza „on zbawi”.
Boże Narodzenie jest po to, żebyśmy z nienawiści przechodzili do miłości
Jak pisze ks. Wróbel, w imieniu Jezus zawarte jest posłannictwo Mesjasza, który przychodzi na świat, aby zbawić każdego człowieka - a zbawienie to wyprowadzanie z ciemności do światłości; z niewoli do wolności; z nienawiści do miłości; ze śmierci do życia.
Drugie imię, którym nazywa się Jezusa, często używane w kontekście właśnie Bożego Narodzenia, pochodzi z Księgi proroka Izajasza. Słowa proroka przypomina w pierwszym rozdziale swojej Ewangelii Mateusz: "A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami." - notuje ewangelista.
Co znaczy Emmanuel?
Emmanuel to drugie imię określające Jezusa, które wyjaśnia nam sens Bożego Narodzenia. Jak pisze ks. Wróbel, imię „Emmanuel” (hebr. immanu El) oznacza dosłownie „Bóg z nami”. Określa ono funkcję Jezusa - Mesjasza jako tego, który zapewnia ludzkości wspólnotę z Bogiem. Jest to wspólnota Miłości, która będzie trwała na zawsze.
W imieniu "Emmanuel" jest więc zawarta obietnica, która się spełnia właśnie w Boże Narodzenie: Bóg zaczyna mieszkać ze swoim ludem. Jest z nami, nie tylko w sposób metaforyczny, ale wprost i naprawdę uczestniczy w ludzkim życiu. W tym się właśnie zawiera sens, a także wyzwanie Bożego Narodzenia: to czas, w którym mamy szansę uwierzyć w to, że Bóg nie jest kimś odległym, oddalonym w przestrzeni dalekiego nieba, ale jest blisko, uczestniczy w naszym życiu, mieszka z nami tam, gdzie mieszkamy my.
Źródło: Centrum Heschela KUL / mł
Skomentuj artykuł