O co prosił na Gwiazdkę Benedykt XVI jako siedmioletni chłopiec? W liście opisał trzy prezenty

O co prosił na Gwiazdkę Benedykt XVI jako siedmioletni chłopiec? W liście opisał trzy prezenty
Papież Benedykt XVI w 2007 roku. Fot. Ferraro Mimmo / Depositpotos.com
KAI / mł

"Kochane Dzieciątko Jezus, wkrótce zstąpisz na ziemię..." Bożonarodzeniowy list małego Josepha Ratzingera zachował się wśród rodzinnych pamiątek. Gdy osobisty sekretarz papieża opowiedział mu o liście, Benedykt XVI bardzo się ucieszył. O co prosił Dzieciątko Jezus jako mały chłopiec?

List, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

Wynika z niego, że siedmioletni Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List małego Josepha Ratzingera do Jezusa

“Kochane Dzieciątko Jezus, wkrótce zstąpisz na ziemię. Chcesz przynieść dzieciom radość. Także mnie przyniesiesz radość. Chciałbym dostać Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zawsze chcę być dobry. Serdecznie Cię pozdrawiam, Joseph Ratzinger”.

DEON.PL POLECA

Volks-Schott, czyli Mszał Ludowy, był popularnym w tamtym czasie w Niemczech modlitewnikiem z tekstami równolegle po łacinie i niemiecku. W wywiadzie, udzielonym włoskiej dziennikarce Angeli Ambrogetti w 2011, młodszy brat przyszłego papieża, zmarły w lipcu 2020 roku ks. Georg Ratzinger wspominał zabawy, w ktore razem z bratem bawili się, gdy byli mali. “Obaj wspólnie urządzaliśmy szopkę, a do naszych najczęstszych zabaw należały te duchowe, które nazywaliśmy «zabawą w proboszcza» i robiliśmy to tylko we dwóch, bez siostry”. Chłopcy "odprawiali” też udawaną mszę w ornatach uszytych przez krawcową ich matki tylko dla nich, przy czym na przemian odgrywali rolę księdza i ministranta.

Oprócz prośby małęgo Josepha zachowały się też podobne listy 10-letniego wówczas Georga i 13-letniej siostry Marii. On prosił Pana Jezusa o biały ornat, ona o książkę z obrazkami.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Każdy z nas jest wezwany do tego, by zrozumieć, że gdy prosimy Pana o coś w modlitwie, nie powinniśmy oczekiwać, że spełni się natychmiast nasza wola, lecz powinniśmy raczej zdać się na wolę Ojca i...

Skomentuj artykuł

O co prosił na Gwiazdkę Benedykt XVI jako siedmioletni chłopiec? W liście opisał trzy prezenty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.