Jan Paweł II o aniołach. W czym dobre duchy mogą nam skutecznie pomagać?

Jan Paweł II o aniołach. W czym dobre duchy mogą nam skutecznie pomagać?
Mozaika przedstawiająca archanioła Gabriela. Fot. Maxim Sydorenko / Depositphotos.com
siostryodaniolow.pl / mł

Kim są aniołowie? Jak mamy rozumieć ich istnienie i zadania? O tym, że fakt istnienia aniołów wyznajemy w każdym wypowiedzianym "Credo", przypominał Jan Paweł II. W swoich katechezach wiele razy wyjaśniał anielską rzeczywistość. Oto kilka ważnych myśli Jana Pawła II o aniołach.

Tematem aniołów Jan Paweł II zajął się między innymi w cyklu katechez zatytułowanym "Wiara w Boga, Stworzyciela rzeczy widzialnych i niewidzialnych", które głosił przez kilka miesięcy. Oto kilka najważniejszych myśli, które pomagają po chrześcijańsku zrozumieć świat dobrych i złych duchów. 

1. Dobrzy aniołowie pomagają nam w walce

Choć istnienie złych aniołów wymaga od nas stałej czujności, by nie ulec kuszeniu, to jesteśmy pewni, że Chrystus Odkupiciel otacza nasze życie swą zwycięską mocą, abyśmy sami mogli wyjść zwycięsko. Pomagają nam w tym skutecznie dobrzy aniołowie, orędownicy miłości Bożej, do których, nauczeni przez Tradycję Kościoła, zwracamy się z modlitwą. 

/Katecheza środowa, sierpień 1986/ 

 

DEON.PL POLECA

2. To jest miejsce aniołów w planie Boga

 

Aniołowie nie znajdują się wprawdzie na pierwszym planie tej rzeczywistości Objawienia, niemniej do tej rzeczywistości w pełni przynależą, a w pewnych momentach spełniają zadania wręcz kluczowe, w imieniu samego Boga.

/ Katecheza środowa, lipiec 1986/ 

3. Aniołowie są blisko Boga przez cały czas


Wobec Boga, który jest Duchem absolutnie doskonałym, świat stworzeń duchowych jest z natury, tzn. z racji swojej duchowości, o wiele bliższy, aniżeli świat stworzeń materialnych. Stanowi on jakby najbliższe „środowisko” Stwórcy. Pismo Święte daje dosyć wyraźne świadectwo tej bliskości aniołów wobec Boga.

/ Audiencja generalna, lipiec 1986/ 

4. Dobre i złe duchy istnieją naprawdę

Bóg dopuścił wszystkie czyste duchy, wcześniej i w większym stopniu aniżeli człowieka, do odwiecznej komunii miłości. Wybór, jaki się dokonał na podstawie prawdy o Bogu, poznanej przez czyste duchy w wyższym stopniu dzięki jasności ich umysłu, podzielił świat czystych duchów na dobrych i złych.

/Katecheza środowa, lipiec 1986/ 

5. Zadaniem aniołów jest pośredniczenie między Bogiem a ludźmi


Aniołowie są stworzeniami najbliższymi postaci Bożej. Nazwa, używana w Piśmie Świętym dla ich określenia, wskazuje na to, że Objawienie uwydatnia przede wszystkim ich zadania wobec ludzi: anioł (angelus) oznacza „zwiastuna”. Hebrajskie malak, używane w Starym Testamencie, oznacza raczej „posła” czy „ambasadora”. Funkcją aniołów, stworzeń duchowych, jest pośredniczenie pomiędzy Bogiem a ludźmi.

/Audiencja generalna, lipiec 1986/ 

Źródło: siostryodaniolow.pl / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Jan Paweł II o aniołach. W czym dobre duchy mogą nam skutecznie pomagać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.