Ekstremalna pielgrzymka na Jasną Górę

Ekstremalna pielgrzymka na Jasną Górę
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

To była pielgrzymka "Na przekór". Przede wszystkim na przekór swoim przyzwyczajeniom i wygodzie. Na pątniczy szlak z Piekar Śląskich na Jasną Górę wyruszyli już po raz 13. Trasę ponad 60 km pokonali w 14 godzin.

Piesze pielgrzymowanie rozpoczęli w sobotę (9 kwietnia) o godz. 21 sprzed Bazyliki NMP w Piekarach Śląskich. Do Częstochowy dotarli w niedzielę (10 kwietnia) przed południem. Tuż przed Jasną Górą, w Dolinie Miłosierdzia, nastąpił dłuższy postój i była okazja na wzmocnienie sił ciepłym posiłkiem. Pallotyni przygotowali bowiem 100 kg bigosu.

DEON.PL POLECA

Wśród 340 śmiałków przeważały osoby młode. Jednak najstarszy tegoroczny pątnik miał 74 lata. W tym roku w szczególny sposób pielgrzymi swoje trudy ofiarowali w intencji chrześcijan prześladowanych w Syrii. Kompania z Piekar jest tym samym tegoroczną "jaskółką" pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę.

- W wakacje 2006 r. będąc na Mszy w Piekarskiej Bazylice usłyszałem, że jutro do Częstochowy wychodzi piesza pielgrzymka. Wtedy mnie ruszyło. Wróciłem do domu i oznajmiłem mamie, że jutro idę na pielgrzymkę do Częstochowy. Ucieszyła się. Wtedy dokończyłem, że idę sam - w jeden dzień. I tak się zaczęło - tłumaczy Michał Piec, pomysłodawca ekstremalnej pielgrzymki.

Pierwsze wędrówki do Częstochowy odbywały się w ciągu dnia. Jednak nastoletniemu wówczas chłopakowi była potrzebna większa adrenalina. - Dwa lata później wraz z kilkoma chłopakami z mojej wspólnoty Młodzieży Franciszkańskiej TAU (Karol, Misiek, Starzu, Świstak i ja), postanowiliśmy wyjść z Piekar o godz. 22.30 i na Jasną Górę dojść przedpołudniem dnia następnego. Nie obyło się, bez wielu przygód, ale ostatecznie dotarliśmy jak trzeba do Tronu Królowej Polski - dopowiada Piec.

Chociaż nocna pielgrzymka to pomysł osób świeckich, nie mogło oczywiście zabraknąć na niej kapłanów. Pallotyn, ks. Andrzej Partika z tą grupą pielgrzymował już po raz siódmy: "To godne pochwały, że takie inicjatywy wychodzą od świeckich. Oni lepiej potrafią to zorganizować. My, księża skupiamy się tylko na tym, co wynika z naszych święceń - sprawowanie Eucharystii oraz jednanie ludzi z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania".

Wśród kapłanów było także kilku kapucynów oraz księży diecezjalnych, m.in. ks. Marcin Wierzbicki, koordynator ŚDM w Archidiecezji Katowickiej.

Nocne pielgrzymowanie rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Piekarach Śląskich. Zakończyła natomiast Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ekstremalna pielgrzymka na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.