Znamy program Światowych Dni Młodzieży
Dokładnie za pół roku rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży, podczas których przewidziano pięć Wydarzeń Centralnych. Poznaj program spotkania Papieża Franciszka z młodymi ludźmi z całego świata.
Podczas ŚDM przewidziano pięć Wydarzeń Centralnych. Każde z nich będzie mieć swój oddzielny temat, przewodnie motto i odpowiednią oprawę. Przed każdą z ceremonii odbywać się będą trzygodzinne wydarzenie poprzedzające, przygotowujące uczestników: modlitwy, śpiew, tańce.
Codziennie odmawiana będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia. Na telebimach wyświetlane będą materiały dotyczące ciekawych inicjatyw z życia młodego Kościoła - wspólnot, ruchów, różnych krajów.
I. 26 lipca - Błonia Krakowskie. Ceremonia rozpoczęcia
Temat: Jan Paweł II - twórca ŚDM
Cytat dnia: Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. To zadanie powierzam Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tu przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia! św. Jan Paweł II
Mszy Świętej tego dnia przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Podczas ceremonii obecne będą symbole ŚDM - Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani oraz Krzyż ŚDM.
II. 28 lipca - Błonia. Ceremonia powitania Papieża Franciszka
Temat: Radość młodych Polski i świata, witających Papieża na ŚDM
Cytat dnia: Przyjdźcie do Niego i nie bójcie się! Przyjdźcie, by powiedzieć Mu z głębi waszych serc: "Jezu ufam Tobie!". Pozwólcie, by dotknęło was Jego bezgraniczne Miłosierdzie. Papież Franciszek
Na Błoniach młodzież całego świata ma powitać Ojca Świętego na Światowych Dniach Młodzieży. To tu Papież po raz pierwszy skieruje słowo do przybyłych pielgrzymów. Uroczystość ma mieć charakter międzynarodowy.
III. 29 lipca - Błonia. Droga Krzyżowa.
Temat: Droga Krzyżowa - Droga Miłosierdzia
Cytat dnia: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Mt 5,7
Celebracja ma ukazać młodym znaczenie krzyża w kontekście miłosierdzia. Idea miłosierdzia będzie przedstawiona w jego praktycznym wymiarze - przez czyny, działania, dzieła miłosierdzia.
IV. 30 lipca - Campus Misericordiae. Czuwanie z Ojcem Świętym
Temat: Nasi przewodnicy w drodze do Jezusa - Źródła Miłosierdzia: św. Faustyna Kowalska i św. Jan Paweł II
Cytat dnia: Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopóki się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego. (św. Faustyna Dz. 300)
Wieczorne czuwanie z Ojcem Świętym odbędzie się na terenie Campus Misericordiae (Brzegi, Wieliczka). Na ten czas przewodnikami młodzieży mają być patroni ŚDM Kraków 2016: św. Jan Paweł II i św. Faustyna oraz sam Papież. W ślad za nimi młodzież kierować się ma do Jezusa - Źródła Miłosierdzia.
Najważniejszym elementem będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu. Czuwanie zakończy się koncertem uwielbieniowym, który będzie przedłużeniem modlitwy.
V. 31 lipca - Campus Misericordiae. Msza Święta Posłania
Temat: Uniwersalna godność wynikająca z chrztu św. jako Bramy do Miłosierdzia - rozesłanie młodych świadków Miłosierdzia.
Cytat dnia: Ile razy chcesz mi sprawić radość, to mów światu o moim wielkim i niezgłębionym miłosierdziu. (św. Faustyna Dz. 164)
Uroczystość celebrowana przez Ojca Świętego w niedzielę wieńczy Światowe Dni Młodzieży. Akcent ma być położony na znaczenie chrztu świętego, który jest sakramentem łączącym nas wszystkich. Planowane jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
To podczas tej Mszy Papież ogłasza miejsce kolejnych ŚDM.
Nad każdym z wydarzeń i pre-wydarzeń pracuje także zespół programowo-producencki.
Sekcja wydarzeń centralnych współpracuje z architektami - przygotowano projekty ołtarzy na Błonia oraz Campus Misericordiae. Trwają finalne prace nas wizualizacją konfesjonałów, których planuje się ponad 250 w trzech Strefach Pojednania.
Wraz z zespołem ds. designu przygotowano wzór szat liturgicznych na wszystkie celebracje. Trwa produkcja 15 tysięcy ornatów.
Cały czas ustalenia odbywają się z zespołem ds. liturgii. Organizatorzy pragną tak ułożyć program wydarzeń centralnych, żeby była w nich zachowana tradycja ŚDM oraz elementy polskiej duchowości.
Przy asyście liturgicznej pomagać będą księża oraz nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej. Do pomocy zaangażowani będą także klerycy.
Zespół ds. muzyki zadba o oprawę muzyczną wydarzeń m.in. przez utwory typowe dla ŚDM, pieśni znanych polskich ruchów czy utwory, które powstaną specjalnie na te wydarzenia (Msza Jana Pawła II autorstwa krakowskiego kompozytora Henryka Jana Botora).
Po przesłuchaniach prawie 2000 kandydatów utworzony będzie kilkusetosobowy chór oraz dwa składy orkiestry.
Więcej informacji znajdziesz na stronie www.krakow2016.com/stan-przygotowan
Skomentuj artykuł