Na „globalizację obojętności”, należy odpowiedzieć „globalizacją dobroczynności i współpracy”, tak aby warunki migrantów były godne – pisze Papież Franciszek w książce „La speranza non delude mai. Pellegrini verso un mondo migliore” (Nadzieja nigdy nie zawodzi. Pielgrzymi ku lepszemu światu), która ukaże się we wtorek w związku z Jubileuszem 2025.
KAI/dm
Nie zapominajmy o ubogich – z taką prośbą do Kościoła, do rządów państw i organizacji międzynarodowych, do każdego i do wszystkich zwrócił się papież Franciszek w Światowym Dniu Ubogich. W czasie Mszy św. w bazylice św. Piotra w Watykanie Ojciec Święty przypomniał, że stajemy się Kościołem Jezusa w takim stopniu, w jakim służymy ubogim.
KAI / tk
Do troski o ludzkie życie w każdej sytuacji wezwał papież Franciszek w przesłaniu do uczestników spotkania „Dobro wspólne: teoria i praktyka”, zorganizowanego w Watykanie przez Papieską Akademię Życia. Przestrzegł jednocześnie przed pokusą podejścia ideologicznego w dziedzinie obrony życia, gdy „bardziej bronione są abstrakcyjne zasady niż konkretne osoby”.
PAP / tk
Polacy walczyli o niepodległość "także z różańcem w ręku" - powiedział w środę papież Franciszek, nawiązując do poniedziałkowego Święta Niepodległości. Podczas audiencji generalnej w Watykanie przypomniał, że "umęczona Ukraina cierpi".
KAI / tk
- Uczmy się uległości wobec natchnień Ducha, zwłaszcza gdy sugeruje On, abyśmy «poszli z pośpiechem» i wyruszyli z pomocą komuś w potrzebie, jak to uczyniła Maryja zaraz po tym, gdy odszedł od niej anioł” - zachęcił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Tematem jego katechezy była relacja między Maryją a Duchem Świętym.
vaticannews.va / pzk
Słuchanie modlitwy, spojrzenie wiary, dotyk pielgrzyma – na te trzy elementy, które powinny towarzyszyć codziennej pracy w Fabryce św. Piotra zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji.
vaticannews.va / pzk
Mam nadzieję, że te dni refleksji i modlitwy w pobliżu grobów apostołów i męczenników zwiększą waszą miłość do Kościoła i wasze zaangażowanie w szerzenie Ewangelii, w służbę Królestwu Chrystusa, Królestwu świętości, sprawiedliwości i pokoju – powiedział Papież podczas spotkania z członkami Sieci Filantropii Katolickiej FADICA, którzy w Rzymie przeżywają pielgrzymki, rekolekcje i sympozja.
vaticannews.va / pzk
Dla św. Bernarda Słowo Boże było niczym czekan. Potrafił nim skruszyć i pocieszyć nawet najbardziej zatwardziałe dusze. Mówił o tym Papież na audiencji z okazji zakończenia jubileuszu 100-lecia od ogłoszenia św. Bernarda z Aosty patronem alpinistów, podróżników i mieszkańców Alp. Dokonał tego 23 sierpnia 1923 r. Pius XI, który sam był znanym alpinistą.
Vatican news
Papież spotkał się z grupą bezdomnych z Wiednia oraz z pracującymi wśród nich wolontariuszami. Grupa ta nosi nazwę Begegnung im Zentrum – Spotkanie w Centrum i działa przy pałacu arcybiskupa wiedeńskiego. Przyjmując ich w Watykanie, Franciszek podkreślił, że Pan Bóg kocha nas bez względu na wszelkie ograniczenia i trudności. „Każdy z nas jest wyjątkowy w Jego oczach i On nigdy o nas nie zapomina” – zapewnił Ojciec Święty.
KAI / pk
Tylko osobiste, bliskie i przepełnione miłością spotkanie z Jezusem może rozjaśnić, utrzymać i wspierać bieg naszego ziemskiego życia. Niech to spotkanie stanie się rzeczywistym, skutecznym impulsem, który przemieni Waszą ziemską egzystencję - powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszego spotkania ze wspólnotą seminarium duchownego z Toledo.
KAI
Podczas środowej audiencji ogólnej Papież Franciszek podkreślił, że modlitwa chrześcijańska nie jest jednostronnym dialogiem z Bogiem, ale wewnętrznym działaniem Ducha Świętego. Papież przypomniał, że to Duch Święty modli się w nas, będąc naszym orędownikiem i nauczycielem prawdziwej modlitwy - modlitwy pełnej bezinteresowności i wstawiennictwa za bliźnich.
PAP / pzk
Papież Franciszek apelował we wtorek podczas wizyty na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, by „rozbroić myśli, słowa i spojrzenia”. Trzeba mniej katedr nauczycielskich, a więcej stołów bez hierarchii; wszyscy obok siebie – mówił w przemówieniu na jezuickiej uczelni.
vaticannews.va / pzk
„Don Mimmo”, jak go nazywają, został dodany do listy kardynałów, którzy otrzymają biret kardynalski 7 grudnia. Urodzony w Kalabrii, stojący na czele neapolitańskiej archidiecezji od 2020 roku, znany jest ze swojego społecznego zaangażowania na rzecz osób słabych. Liczba nowych kardynałów powraca tym samym do 21, po rezygnacji indonezyjskiego biskupa Syukuru.
KAI / tk
- Chrześcijańska nadzieja jest większa niż jakakolwiek sytuacja, bo ma swój fundament w Bogu, a nie w człowieku - powiedział papież na audiencji dla uczestników międzynarodowego spotkania katolików, którzy inspirując się nauczaniem obecnego pontyfikatu, postrzegają Kościół jako swoisty szpital polowy i koncentrują się w swej pracy na najuboższych i najbardziej zmarginalizowanych.
PAP
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty wezwał do rezygnacji z wojny i wsparcia dla mieszkańców Walencji zmagających się z katastrofalną powodzią, która nawiedziła ten region Hiszpanii.
KAI
„Ta rocznica upamiętnia niezachwianą nadzieję i zaufanie do Boga przez dziesięciolecia cierpienia, okupacji, ucisku” - napisał Franciszek w liście do biskupa Tallina Philippe'a Jourdana z okazji 100. rocznicy utworzenia Administratury Apostolskiej Estonii niedawno podniesionej do rangi diecezji. Papież wspomina w nim jezuitę abp Eduarda Profittlicha, ofiarę sowieckich prześladowań. Jego "świadectwo Chrystusowi i męstwo w trwaniu przy swojej trzodzie, aż do przelania krwi, zasiały ziarno, które przynosi owoce także i dzisiaj ” - czytamy.
KAI
„Uczniom wszystkich czasów Pan mówi: tym, co się liczy na twojej drodze, nie są zewnętrzne praktyki, jak całopalenia i ofiary (por. w. 33), ale usposobienie serca, z jakim otwierasz się na Boga i na braci w miłości” - stwierdził papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański” w Watykanie.
vaticannews.va / KAI / pzk
Święci to ludzie ukształtowani przez Błogosławieństwa, które są dowodem tożsamości chrześcijanina i drogą do świętości. Mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Wszystkich Świętych.
KAI/VaticanNews/Krzysztof Bronk /dm
Niech zakończone właśnie obrady Synodu zaowocują w waszych wspólnotach nową otwartością na działanie Ducha Świętego i wrażliwością na synodalny styl – powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
KAI/dm
Oto piękny cel na Rok Jubileuszowy! Usunąć popiół nawyku i braku zaangażowania, aby stać się, niczym niosący pochodnię na Olimpiadzie, nosicielami płomienia Ducha – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Tematem jego katechezy była obecność i działanie Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}