Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 6
Z czym wracają polscy biskupi z Rzymu z zakończonej wizyty ad limina apostolorum, jak ochronić pamięć i kult św. Jana Pawła II, dlaczego nie wolno wzruszyć ramionami nad losem migrantów koczujących na granicy polsko-białoruskiej, w jakim tempie postępuje sekularyzacja młodzieży, światowość wdziera się do zakonów żeńskich i jak przed tym przestrzega Franciszek, dlaczego zgoda na ordynację pastorską kobiet to tylko rewolucja administracyjna, co bioetyka katolicka uważa na temat przeszczepu organu ze zwierzęcia do ciała człowieka i o tym, że cielesność w wieczności będzie odmieniona – to tematy szóstego odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”.
(2:14) Dobiega końca wizyta ad limina apostolorum i papież - co było do przewidzenia – nie odwołał żadnego z biskupów, nie powtórzył się więc scenariusz chilijski - czego oczekiwały polskie media. Dlaczego tego oczekiwały? Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, bo nic na to nie wskazywało.
(5:10) W Polsce wyemitowane zostały dwa kolejne reportaże o niejasnych powiązaniach i kryciu skandali seksualnych w Kościele. Po prawej stronie standardowo już w takiej sytuacji zaległa cisza.
(7:38) Robi się coraz zimniej. Sytuacja na granicach wcale się nie uspokaja. Uciekinierów, migrantów przybywa. Trudno nie zadać pytania, jak powinien w tej sytuacji zachować się katolik?
(9:49) 67 proc. dzieci w szkołach podstawowych i 30 proc. dzieci w szkołach średnich. Tyle, co wynika z danych przedstawionych przez warszawski Ratusz, uczęszcza na katechezę. Czy te dane są zaskoczeniem? Rozmowa z Jaremą Piekutowskim, socjologiem i publicystą.
(37:08) Co Franciszek powiedział do salezjanek? Mocne to były słowa i warto się na nich zatrzymać.
(41:13) Wracamy do tematu ordynacji pastorskiej dla kobiet w Kościele ewangelicko-augsburskim. Co oznacza ta decyzja, co już teraz mogą kobiety diakonki, jaką nazwą określana będzie kobieta, która otrzyma ordynację pastorską? Rozmowa z diakon Katarzyną Kowalską.
(1:10:05) O pierwszym w historii przeszczepie organu ze zwierzęcia do człowieka. Jak na to patrzeć z perspektywy bioetyki katolickiej?
(1:11:37) W podcaście „Tak myślę” zatrzymamy się jeszcze nad kalendarzem liturgicznym różnych wyznań. Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny świętują wszyscy Polacy. Czy pamiętamy o prawdach wiary, które stoją u podstaw tych świąt?
Skomentuj artykuł