Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 82

Tomasz Terlikowski

Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. O czym posłuchamy tym razem? Orędzie Urbi et Orbi wygłoszone przez papieża Franciszka w Wielkanoc; ważne orędzie wielkanocne prymasa Polski; redaktor Terlikowski komentuje rozważania rzymskiej drogi krzyżowej; rozmowa z dr Moniką Białkowską; sprawa odejścia z Kościoła katolickiego byłego dominikanina Marcina Mogielskiego; skandaliczne zachowanie Dalajlamy; długi wykład Terlikowskiego o Judaszu; zachęta do lektury.

(0:00) Powitanie.

(1:45) Papież Franciszek wygłosił wielkanocne orędzie Urbi et Orbi (miastu i światu), w trakcie którego mówił, że „Nie jesteśmy sami, Jezus żyjący jest z nami na zawsze”.

(4:49) Ważne orędzie wielkanocne prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka. Zwrócił uwagę na światło Chrystusa, które jest znakiem zwycięstwa, prawdy i piękna. Prymas zachęcał, aby to światło dotarło do każdego z nas.

(6:26) Watykan nie rozumie wojny na Ukrainie, co pokazały rozważania z X stacji drogi krzyżowej, która przeszła przez Rzym w Wielki Piątek.

(13:24) Rozmowa z teolożką i youtuberką dr Moniką Białkowską o uchodźcach i trudnej sytuacji na Morzu Śródziemnym.

(40:18) Były już dominikanin Marcin Mogielski odszedł z Kościoła katolickiego i przeniósł się do Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Tomasz Terlikowski opowiada jego historię.

(45:00) Skandaliczne zachowanie Dalajlamy, który poprosił chłopca, aby ten „possał jego język”. Nagranie z tej dziwnej sytuacji trafiło do sieci.

(46:33) Nowa forma w podcaście „Tak myślę” czyli długi wykład Tomasza Terlikowskiego. Odniesie się on do Judasza i wrzawy, jaka została wywołana po jego felietonie na temat tej biblijnej postaci.

(1:59:59) Tomasz Terlikowski poleca książkę „Najbardziej niebieskie oko” amerykańskiej powieściopisarki Toni Morrison.

⬇Dołącz do społeczności DEON.pl ⬇

STRONA → https://www.deon.pl/
FACEBOOK → https://www.facebook.com/portalDEON/
INSTAGRAM → https://www.instagram.com/deon_pl/
TWITTER → https://twitter.com/deon_pl
BLOGI → https://blog.deon.pl/

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 82
Komentarze (3)
HT
~Helena Tarnowska
16 kwietnia 2023, 14:38
W Wielkim Poście, zanim pojawił się temat Judasza u pana Terlikowskiego, czytałam jego historię u Mateusza i udeżyła mnie sytuacja, kiedy Judasz zwraca pieniądze archkapłanom mówiąc 'zgrzeszyłem wydawszy krew niewinną'. Jeśli się nie mylę, fałszywe oskarżenie sprowadzające na pomówionego wyrok śmierci było w Starym Prawie karane śmiercią (vide Zuzanna i starcy). Czyli Judasz, przyznając się, oczekiwał od uprawnionej instancji wymierzenia mu sprawiedliwości - według znanych do tej pory, obowiązujących go kryteriów - i jej nie otrzymał. Mam nadzieję że jego pragnienie zostało nasycone, inaczej niż sam sobie wyobraził, i ponad miarę, przez Tego który takie nasycenie obiecał...
K.
~Ks . Tomasz Mariański
15 kwietnia 2023, 02:32
ja rozumiem działalnośc dr. Terlikowskiego ale s b Celakówna , ks prymas z tamtych czasów, majdan konsekwencje , dr stein ,,pseudodionizy i t d to jakies sa tematy twórcze...polecam
AS
~Antoni Szwed
14 kwietnia 2023, 23:07
W swoim słowotoku Terlikowski usiłuje za wszelką cenę uniewinnić Judasza. Dobudowuje piętrowe interpretacje psychologiczne, sięga do XX-wiecznych teologów (jakby oni mogli więcej wiedzieć i być bardziej wiarygodnymi niż Apostołowie) tylko po to, by pokazać, że Judasz nie zdradził, lecz zdradzili wszyscy, którzy z Panem Jezusem siedzieli przy stole podczas Ostatniej Wieczerzy. Terlikowski nie chce wiedzieć, że FAKTU zdrady dopuścił się jeden człowiek o imieniu Judasz. I tylko ten fakt się liczy a nie opowieści, że Judasz czuł się samotny, nie rozumiany, niekochany i tym podobne dyrdymały. Oczywiście, te jałowe dywagacje Terlikowskiego wpisują we współczesny "psychologizm", który każe uniewinniać np. mordercę trudnym dzieciństwem, że ktoś go obraził w podstawówce, lub wspólnotą, która go nie akceptowała. To współczesny trend, zgodnie z którym człowiek nie posiada wolnej woli, lecz jest bezwolnym pionkiem w grze, prowadzonej przez innych. Zatem, człowiek nie odpowiada za swoje czyny.