Opowieści (nie tylko) wigilijne | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II-17 (35)
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 35. W drugi dzień świat Bożego Narodzenia Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ dzielą się swoim doświadczeniem celebrowania tych szczególnych dni. Autorzy podcastu – wspominając różne konteksty, w których przyszło im świętować Boże Narodzenie.
Mówią między innymi, że:
- Nie ma nic zdrożnego, czy niedostatecznie pobożnego w pozdrawianiu się słowami „Wesołych świąt!” – wesołość to uczucie jak najbardziej chrześcijańskie.
- Dzieląc się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa, opowiadają o tym, jak można świętować mając karpia w wannie, kolorowe kredki i imieniny; snują opowieści o dzieleniu się opłatkiem z mówiącymi ludzkim głosem zwierzętami i o wykluczonej z tego obrzędu kobyle Baśce; wspominają przesądne unikanie sąsiadek, pukających do drzwi w Wigilię.
- Zwracają uwagę, że w polskiej tradycji Boże Narodzenie to święto nie tylko wesołe i radosne, ale też rzewne i czułe. Jest w tym – podkreślają – jakaś głęboka i mądra intuicja: otulając ciepłem i czułością wszystko, co stanowi nasze życie, mamy siłę i odwagę, by przeżyć to, co nam dane w pełni, by doświadczyć do końca. Stąd „Wigilia na Syberii” Jacka Malczewskiego, „Kolęda dla nieobecnych” i „Kolęda katyńska” z muzyką Zbigniewa Preisnera, „Nie było miejsca dla Ciebie” i tyle innych…
- Zachęcają do prawdziwie świątecznych dialogów, czyli do szczerych życzeń i rozmów z opłatkiem w dłoni…
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł