„W owym czasie”. Rozporządzenie Cezara Augusta sytuuje nas w konkretnym czasie i miejscu wydarzeń. Rzeczy Boże nie wyrywają nas ze świata, one wplatają nas jeszcze bardziej weń. Spotkanie z Bogiem dokonuje się w konkretnym ‘tu i teraz’ mojego życia.
„Gdy powziął tę myśl...” Józef czuje, że znalazł się w potrzasku. Nie chce zniesławienia albo ukarania Maryi, ale nie chce też nie swojego ojcostwa. Niepewność, a nawet bezradność może stanowić istotną część naszych przeżyć. Ostatecznie wybiera ‘sprawiedliwość’ czyli w sensie biblijnym posłuszeństwo woli Boga.
PAP / jk
Tradycyjne elementy wieczerzy wigilijnej: pusty talerz na stole, sianko, świeca, a nawet wigilijne menu są uświęcone chrześcijańską tradycją, ale ich korzenie sięgają często znacznie głębiej, bo w czasy przedchrześcijańskie. Warto pamiętać o tym w taki dzień, jak dziś.
Wigilia to dla wielu czas święty, ale dla sporej grupy jest to najtrudniejszy moment w roku. W wielu naszych domach już dawno zatracił religijny charakter i stał się wyłącznie obowiązkowym spotkaniem towarzyskim i okazją do rodzinnych porachunków. Tymczasem – warto to sobie przypomnieć – to początek wielkiego święta i jeden z ważnych elementów przygotowania na to, aby zaprosić Boga do swego serca. No i aby On, zaproszony do nas, pośród poczuł się tu „jak u siebie w domu”.
Gdy czytam życiorysy świętych, widzę, jak bardzo byli pokorni: niektórzy wobec surowych spowiedników, inni w stosunku do nierozumiejących ich dostojników Kościoła, a większość przede wszystkim w obliczu swoich wad i słabości. Tak wysoce wyśrubowane przykłady potrafią zniechęcić i obudzić we mnie poczucie, że w ten sposób nie da się żyć. Nie potrafię przecież aż tak bardzo się uniżyć. W moim kręceniu się wokół własnej osi nie znajduję na to miejsca. Czy aby na pewno tak jest?
Św. Łukasz, zwany piewcą łagodności Chrystusa jest apostołem Bożego miłosierdzia. Czynne miłosierdzie, okazywane potrzebującym, jest znakiem przynależności do Chrystusa, świtem dnia ‘z wysoka Wschodzącego Słońca’.
DEON.pl / red
Stary Testament jest pełen zapowiedzi przyjścia Mesjasza, który odmieni losy świata. Proroctwa zawarte w księgach m.in. Izajasza, Micheasza czy Jeremiasza od wieków są interpretowane jako wskazujące na narodziny Jezusa Chrystusa. Jakie fragmenty zapowiadają to wielkie wydarzenie? Odkryj słowa proroków, które ukazują Jezusa jako wypełnienie odwiecznej obietnicy Boga.
YouTube.com / tk
- Co my świętujemy? Wydaje mi się, że wielu z nas świętuje coroczne odnowienie więzi z bliskimi ludźmi, możliwość spotkania, odpoczynku od codzienności. Niektórzy nic nie świętują, na więcej albo ich nie stać, albo nie mają ochoty. Wierzący oczywiście świętują pamiątkę narodzenia Chrystusa, niektórzy głębiej, niektórzy płycej (...). Co my świętujemy z punktu widzenia wiary chrześcijańskiej? Zwłaszcza w świecie, w którym dobrze jest nie znosić bliźniego, odróżniać się w taki sposób, który go wyklucza. To przynosi popularność, wielu obserwatorów w mediach społecznościowych, to przynosi sukces w polityce (...). Tutaj mamy przesłanie, które jest zupełnie w poprzek tej mody. Więc co my świętujemy? - zapytał o. Pawła Krupę OP Dariusz Rosiak w świątecznym wydaniu podcastu "Raport o stanie świata".
O co prosić Boga? Jak się modlić? Jak ocenić, czy to, na czym nam zależy, jest naprawdę ważne? Wiele podpowiedzi, jak się modlić, znajdujemy w Piśmie Świętym. Ono też podpowiada nam, o co prosić Boga, by mieć szczęśliwe i spełnione życie.
KAI / jk
Rok Jubileuszowy przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”: „Chodzi o to, by wybrać się w taką drogę, która postawi przed nami pytanie o sens, o cel, o to, co naprawdę w życiu jest ważne” – powiedział w rozmowie z KAI kard. Grzegorz Ryś. Podkreślał ponadto znaczenie nadziei w życiu chrześcijańskim, która opierając się zniechęceniu popycha do działania, a w końcu prowadzi ku dobrym owocom wspólnego życia, także w społeczeństwie mocno podzielonym.
Końcówka adwentu jest bardzo wymagająca. Nie tylko pod względem logistycznym, żeby sprostać wszystkim świątecznym przygotowaniom i związanym z nimi obowiązkom, lecz również pod względem duchowym. Owszem, warto zawalczyć o oczyszczenie serca w spowiedzi. Ale zauważmy też, że Słowo Boże wcale nam na tej ostatniej prostej do Bożego Narodzenia nie odpuszcza.
Bóg, słowo, poruszenie, Duch. Doświadczenie Elżbiety jest zapowiedzią dnia Pięćdziesiątnicy. Są znaki, jest doświadczenie działania Boga i napełnienie Duchem Świętym. Spotkanie z Jezusem jest darem Ducha, który rozpoznajemy ‘po owocach’, w znakach.
Potrzebujesz Bożej łaski? Czujesz, że bez Jego wsparcia twoje sprawy nie idą za dobrze? Mamy dobrą wiadomość: Bóg chce ci błogosławić i robi to. Mów Mu o tym, czego potrzebujesz i dziękuj za to, co otrzymujesz!
- A napisałaś z ogonkiem? – pyta mnie Marek, kiedy opowiadam mu, co właśnie zrobiłam. – Z jakim ogonkiem? – pytam, bo nie bardzo rozumiem, o co mu chodzi. Potrzebuję okrągłych pięćdziesięciu tysięcy złotych.
Jeśli nie wiesz, jak się modlić - czytaj psalmy! One najlepiej pokazują, jak rozmawiać z Bogiem w różnych stanach ducha. I pomagają uwielbiać Boga, a to właśnie uwielbienie jest tym, do czego jesteśmy powołani.
Deon.pl
Spotkanie Maryi z krewną Elżbietą ma miejsce w Ain Karim, w górzystym rejonie na zachód od Jerozolimy. Oczyma wyobraźni zobaczę to miejsce. Posłucham rozmowy. Przyjrzę się swoim odczuciom zwłaszcza na słowa Elżbiety, które powtarzamy często w modlitwie Zdrowaś Maryjo...
karmel.pl / mł
Pismo Święte mówi: według wiary waszej się wam stanie. Wiara jest łaską: bywa mocniejsza i słabsza. Są jednak takie momenty, w których jesteśmy głęboko przekonani, że Bóg nie tylko usłyszy nas i wysłucha, ale przychyli się do naszych próśb i uczyni tak, jak prosimy. Dlatego zwłaszcza w czasie świąt Bożego Narodzenia módl się modlitwą do Dzieciątka Jezus.
DEON.pl
Zobacz więcej informacji o tym, kim jest Franciszek z Asyżu i poznaj modlitwę do niego. Kliknij w ten artykuł!
KAI / mł
Odpust zupełny w tych kościołach i sanktuariach będzie można uzyskać od 29 grudnia przez rok [LISTA]
Rok jubileuszowy to w Kościele specjalny czas, związany z wieloma łaskami. Jedną z nich jest łaska odpustu zupełnego, który można zyskać za siebie lub za zmarłego. Biskupi diecezjalni wyznaczają w swoich diecezjach sanktuaria i kościoły, w których przez najbliższy rok będzie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
DEON.pl
Zobacz więcej informacji o tym, kim jest Maksymilian Maria Kolbe i poznaj modlitwę do niego. Kliknij w ten artykuł!
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}