Zbawiona wrażliwość Tośki Szewczyk | podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II-15 (33)
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 33. Tym razem Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają o książce zatytułowanej „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności”. Jej autorką jest kobieta, która będąc dzieckiem została wykorzystana seksualnie przez księdza. Jak mówi sam tytuł, książka opowiada o bólu skrzywdzenia i o doświadczeniu bycia uratowanym z rozpaczy. Autorka książki chce pozostać anonimowa – Tośka Szewczyk, to jej pseudonim.
Autorzy podcastu dzielą się swoimi odczuciami po lekturze książki:
- Zgodnie twierdzą, że to książka niezwykle poruszająca, której nie sposób czytać bez emocji, bez łez – dotyka niezwykły autentyzm i głębia refleksji Autorki. Warto podejść do lektury bez założeń, oczekiwań, z pokorą wobec tragedii niedoświadczonej.
- Podkreślają, że to opowieść nie tyle o skrzywdzeniu, ile o wychodzeniu z koszmaru skrzywdzenia. To wychodzenie nie dokonuje się o własnych siłach i nie przestaje być bolesne. Droga prowadzi przez przebaczenie, ale nie jest to przebaczenie na siłę, na skróty. Dlatego właśnie jest tak autentyczne i poruszające.
- Zwracają uwagę na „zbawioną wrażliwość” Autorki, czyli na przebijającą z całej książki niezwykłą empatię, mądrość i delikatność w podejściu do siebie, do innych, w tym także do sprawcy. Szczególnie mocno wybrzmiewa trud włożony w list, który Autorka kieruje do biskupów, przełożonych, asystentów kościelnych i pracowników sądów biskupich – list trudniejszy, niż ten do sprawcy…
- Przekonują, że to książka, którą przeczytać trzeba, bo trzeba, aby ból skrzywdzonych dotknął nas, byśmy nie mogli zamykać oczu na krzywdę wykorzystanych. To „od małych, codziennych decyzji zależy, po której staniemy stronie…”
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł