Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 55
Zapraszamy na 55. odcinek podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. Oto dzisiejsze tematy: papieski apel do Władimira Putina, Rosja nadal gra religią, jaka wizja stoi za myśleniem politycznym i geopolitycznym Viktora Orbana, nie żyje Jerzy Urban, komisja wychowania katolickiego odpowiada na kryzys katechezy, rozmowa o synu rabina – obrońcy chrześcijaństwa oraz wybory prezydencie w Brazylii i ich wymiar religijny.
(0:00) Powitanie.
(1:25) Ważny apel papieża i wreszcie skierowany do właściwej osoby – do prezydenta Władimira Putina. Franciszek wezwał przywódcę Rosji – „także z miłości do jego narodu” – „o zatrzymanie tej spirali przemocy i śmierci”.
(4:25) Spotkania Franciszka z jezuitami są zawsze ciekawe. Papież otwiera się często przed swoimi braćmi i mówi otwarcie to, co myśli. Jakie przesłanie przekazał jezuitom podczas spotkania w Kazachstanie?
(11:37) Putin dalej używa karty religijnej, udaje chrześcijanina i zwolennika religijnych wartości, a nawet - w swoim przemówieniu, w którym uzasadniał aneksję ukradzionych Ukrainie terenów - zarzucił zachodowi satanizm.
(13:15) Jaka wizja religijna stoi za działaniami i myśleniem premiera Viktora Orbana – wyjaśnia gość podcastu „Tak myślę” dr Dominik Hejj, politolog, specjalista od Węgier, autor książki „Węgry na nowo”.
(36:52) Jerzy Urban nie żyje. Ocena jego działalności publicznej i roli w obronie systemu komunistycznego nie ulega wątpliwości – stwierdza Tomasz Terlikowski. - On już jest po drugiej stronie i tam będzie sądzony przez Boga, który jest sędzią sprawiedliwym, ale i miłosiernym – dodaje autor podcastu „Tak myślę”.
(39:45) Komisja Wychowania Katolickiego KEP wydała dokument, który ma pomóc powstrzymać odpływ młodzieży z lekcji religii. - Nie leczy się kryzysu katechizacji wydając tego rodzaju listy - one w takiej formie są kompletnie pozbawione znaczenia – ocenia Tomasz Terlikowski.
(43:20) Wybitny amerykański prawnik, syn rabina, prof. Joseph Weiler, którego przodkowie przed wiekami uciekli do Polski przed prześladowaniami w Hiszpanii, otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Kim jest ten znakomity konstytucjonalista, który bronił prawa do umieszczania krzyża w instytucjach publicznych – wyjaśnia Kazimierz Michał Ujazdowski.
(1:10:30) Wybory prezydenckie w Brazylii pokazują, jakie znaczenie ma religia w walce o najważniejszy urząd w państwie.
Skomentuj artykuł