Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 59

Tomasz Terlikowski

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego, który porusza następujące tematy: apostazja Dawida Podsiadły - to nie odchodzenie z Kościoła jest obecnie głównym problemem; komentarz do listu kard. Re wysłanego do Marcina Gutowskiego; rozmowa z Marcinem Gutowskim, autorem książki i serii telewizyjnej „Bielmo” o Janie Pawle II; co papież Franciszek myśli o św. Franciszku; wyjaśnienie dlaczego uznanie wojny za świętą zazwyczaj oznacza, że przestaje być ona sprawiedliwa; rozmowa z krytykiem filmowym o produkcjach wojennych i antywojennych oraz nowym, świetnym filmie „Na zachodzie bez zmian”. Na koniec podcastu redaktor Terlikowski odpowiada na pytanie, czy rzeczywiście czeka nas koniec religii.

(0:00) Powitanie i spis treści.

(01:39) Deklaracja Dawida Podsiadło o planowanej apostazji po raz kolejny postawiła problem odejść z Kościoła. Jednak to nie apostazja jest głównym problemem Kościoła w obecnych czasach, a utrata wiary śród młodych – mówi Tomasz Terlikowski.

(08:24) Niezrozumiały dla Tomasza Terlikowskiego entuzjazm wywołany wśród części katolików z powodu listu kard. Giovanniego Battisty Re, który w nieprzyjemny sposób odpowiedział Marcinowi Gutowskiemu na jego prośbę o wywiad.

(10:55) Rozmowa z Marcinem Gutowskim, autorem książki i serii filmów pt. „Bielmo” m.in. o tym, jak zmieniło się jego postrzeganie Jana Pawła II oraz o jego kryzysie wiary.

(41:27) Papież Franciszek odniósł się do św. Franciszka. Powiedział, że jest on bardzo popularnym i lubianym świętym, lecz także niezrozumiały. – Trudno się w tej ocenie nie zgodzić – uważa Tomasz Terlikowski

(44:58) Wojna zawsze pozostanie złem, a teoria wojny sprawiedliwej jedynie odpowiednio określa i wskazuje, kto jest winnych zła, którymi nigdy nie są broniący się. Redaktor Terlikowski odnosi się tzw. świętych wojen.

(49:28) Film „Na zachodzie bez zmian” to świetna odtrutka na idealizację wojny. Piękny, mądry film na podstawie ważnej książki. O tej produkcji, ale także o innych filmach wojennych i antywojennych Tomasz Terlikowski rozmawia z krytykiem filmowym Łukaszem Adamskim.

(1:18:45) Czy współczesna technologia, neuronauki czy transhumanizm nie prowadzą nas do powolnej śmierci religii, która zostanie zastąpiona przez inne zjawiska społeczne. Redaktor Terlikowski odpowiada na to pytanie.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 59
Komentarze (1)
AS
~Antoni Szwed
4 listopada 2022, 15:19
Jeśli przez religię "jaką znamy" będziemy rozumieli religię katolicką ortodoksyjną, to żadnego "końca" nie będzie. Ci, którzy by chcieli, by znikła, myślą życzeniowo. Uprawiają zwykłe chciejstwo. Za prawdziwą religią chrześcijańską stoi Bóg! Różnej maści postępowcy zapomnieli o Nim, a w każdym razie nie biorą pod uwagę tego, że OSTATNIE SŁOWO będzie należeć do Boga. Zachowują się tak, jakby On nie istniał. To wielki błąd, bo zginą współczesne, szeroko rozplenione herezje, które niczym chwasty pokryły prawdziwe chrześcijaństwo. Tych Bóg nie będzie bronił, pozwoli im zniknąć razem z ich twórcami. Teraz jest "panowanie ciemności" [Łk 22, 53], ale ona niebawem minie. Pszenica zostanie zebrana do spichlerzy, a chwasty zostaną wrzucone do ognia. [Mt 13, 30].