Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 78

Tomasz Terlikowski

Zapraszamy do wysłuchania 78. odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego. O czym usłyszymy tym razem? Polski episkopat zapowiedział powołanie komisji, która zbada kwestie nadużyć seksualnych w Kościele; papież wypowiedział się nt. zarzutów medialnych dotyczących Jana Pawła II; rozmowa o papieżu Franciszku z Michałem Kłosowskim; na światło dzienne wyszły najnowsze informacje dotyczące otrucia ks. Franciszka Blachnickiego; rozmowa z autorką listu matki-katoliczki do abpa Marka Jędraszewskiego o polskim modelu dialogu; albańska cerkiew prawosławna wzywa do zwołania soboru panprawosławnego; wielkie charyzmatyczne doświadczenie na jednym z amerykańskich uniwersytetów – rozmowa z Karolem Sobczykiem; na koniec odcinka posłuchamy o podziałach w Kościele.

(0:00) Powitanie.

(1:35) KEP powołał zespół, który ma badać przypadki nadużyć seksualnych duchownych wobec małoletnich. – To ważny, ale dopiero pierwszy krok – mówi Tomasz Terlikowski.

(3:19) Papież Franciszek odniósł się do zarzutów medialnych dotyczących Jana Pawła II mówiąc, że „W tamtych czasach wszystko było tuszowane. Do czasu skandalu bostońskiego wszystko było tuszowane”. Redaktor Terlikowski zaznacza, że anachronizm jako argument za tym, że nie można oceniać pewnych działań Kościoła według dzisiejszych reguł, nie wyjaśnia wszystkiego.

(6:59) Rozmowa z Michałem Kłosowskim, autorem książki „Dekada Franciszka” o pontyfikacie obecnego papieża.

(43:20) Ks. Franciszek Blachnicki został otruty – tak informuje Instytut Pamięci Narodowej i minister sprawiedliwości. Nie podano natomiast kto stoi za tą zbrodnią i jakiej użyto trucizny, więc jest za wcześnie, by zbyt głęboko komentować tę sprawę. Czy ks. Blachnicki mógł być zamordowany przez Komunistów? – Tak – uważa Tomasz Terlikowski i zaznacza, że w jego książce „Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę” jest wiele wskazówek, które by na to wskazywały.

(45:29) Rozmowa z Katarzyną Zarosą, autorką listu matki-katoliczki do abpa Marka Jędraszewskiego na temat tego listu oraz o polskim modelu dialogu.

(1:17:03) Albańska cerkiew prawosławna wezwała do jak najszybszego soboru ogólnoprawosławnego. Celem tego soboru miałoby być rozwiązanie podziału ukraińskiego prawosławia. Czy taki sobór jest w ogóle możliwy?

(1:18:35) Rozmowa z Karolem Sobczykiem, liderem wspólnoty Głos na Pustyni o wielkim charyzmatycznym poruszeniu, jakie miało miejsce na Asbury University w USA.

(1:49:14) Krótka refleksja redaktora Terlikowskiego na temat podziałów Kościele.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 78
Komentarze (1)
AS
~Antoni Szwed
17 marca 2023, 21:16
Rozmowa Terlikowskiego z Kłosowskim dotyczy w istocie pewnej ludzkiej korporacji o charakterze globalnym. Jej szefa (Franciszka) postrzega się jako mniej lub bardziej sprawnego menedżera od zarządzania. Obydwaj przyznają, że ten menedżer popełnia różne błędy, jest trochę naiwny, nie zna realiów europejskich, ma peryferyjną mentalność, dlatego nie potrafi odróżnić agresora od napadniętego na Ukrainie itd. itp. A gdzie jest Bóg? Otóż ci dwaj "katolicy" nie poświęcają ani chwili uwagi Bogu. Jakby nie istniał, albo był kimś zupełnie nieistotnym. Nie ma więc mowy o tym, czy Bogu podoba się pomysł z udzielaniem komunii św. rozwodnikom w nie sakramentalnych związkach, milcząca zgoda na błogosławienie par homoseksualnych, na stwierdzenie Franciszka, że Bóg chce pluralizmu religii, na kult pachamamy. Tego wszystkiego nie ma, bo i Boga w tej rozmowie nie ma. Jest Kościół jako jeszcze jedna globalna korporacja, która z jakichś powodów przeżywa coraz głębszy kryzys.