Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 78

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 78
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

Zapraszamy do wysłuchania 78. odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego. O czym usłyszymy tym razem? Polski episkopat zapowiedział powołanie komisji, która zbada kwestie nadużyć seksualnych w Kościele; papież wypowiedział się nt. zarzutów medialnych dotyczących Jana Pawła II; rozmowa o papieżu Franciszku z Michałem Kłosowskim; na światło dzienne wyszły najnowsze informacje dotyczące otrucia ks. Franciszka Blachnickiego; rozmowa z autorką listu matki-katoliczki do abpa Marka Jędraszewskiego o polskim modelu dialogu; albańska cerkiew prawosławna wzywa do zwołania soboru panprawosławnego; wielkie charyzmatyczne doświadczenie na jednym z amerykańskich uniwersytetów – rozmowa z Karolem Sobczykiem; na koniec odcinka posłuchamy o podziałach w Kościele.

(0:00) Powitanie.

(1:35) KEP powołał zespół, który ma badać przypadki nadużyć seksualnych duchownych wobec małoletnich. – To ważny, ale dopiero pierwszy krok – mówi Tomasz Terlikowski.

(3:19) Papież Franciszek odniósł się do zarzutów medialnych dotyczących Jana Pawła II mówiąc, że „W tamtych czasach wszystko było tuszowane. Do czasu skandalu bostońskiego wszystko było tuszowane”. Redaktor Terlikowski zaznacza, że anachronizm jako argument za tym, że nie można oceniać pewnych działań Kościoła według dzisiejszych reguł, nie wyjaśnia wszystkiego.

(6:59) Rozmowa z Michałem Kłosowskim, autorem książki „Dekada Franciszka” o pontyfikacie obecnego papieża.

(43:20) Ks. Franciszek Blachnicki został otruty – tak informuje Instytut Pamięci Narodowej i minister sprawiedliwości. Nie podano natomiast kto stoi za tą zbrodnią i jakiej użyto trucizny, więc jest za wcześnie, by zbyt głęboko komentować tę sprawę. Czy ks. Blachnicki mógł być zamordowany przez Komunistów? – Tak – uważa Tomasz Terlikowski i zaznacza, że w jego książce „Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę” jest wiele wskazówek, które by na to wskazywały.

(45:29) Rozmowa z Katarzyną Zarosą, autorką listu matki-katoliczki do abpa Marka Jędraszewskiego na temat tego listu oraz o polskim modelu dialogu.

(1:17:03) Albańska cerkiew prawosławna wezwała do jak najszybszego soboru ogólnoprawosławnego. Celem tego soboru miałoby być rozwiązanie podziału ukraińskiego prawosławia. Czy taki sobór jest w ogóle możliwy?

(1:18:35) Rozmowa z Karolem Sobczykiem, liderem wspólnoty Głos na Pustyni o wielkim charyzmatycznym poruszeniu, jakie miało miejsce na Asbury University w USA.

(1:49:14) Krótka refleksja redaktora Terlikowskiego na temat podziałów Kościele.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 78
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.