W ósmym odcinku podcastu "Męski Punkt Widzenia" posłuchamy o wrażliwości. Łukasz Sośniak SJ i Tomasz Kopański wyjaśniają, dlaczego ta cecha, uważana za jedną z najmniej męskich cech, w rzeczywistości jest bardzo potrzebna mężczyznom.
Deon.pl
Abotak to pierwsza w Polsce przychodnia aborcyjna. Do tej pory legalną terminację ciąży w naszym kraju można było wykonywać tylko w szpitalach. Założycielki przychodni Abotak, czyli Aborcyjny Dream Team, zapewniają, że będzie działała zgodnie z prawem już tej jesieni w Polsce. W tej sprawie powołują się na wytyczne WHO. „Abotak to pierwsza w Polsce prywatna rzeźnia dla dzieci nienarodzonych. Przy cichej akceptacji rządu, samorządu i wszelkich instytucji państwa” – przekonuje jednak działacz pro-life, Mikołaj Brzyski, z organizacji Ratuj Życie. W kwestii Abotaku od razu pojawiają się pytania: co z przyrodzonym prawem do życia każdego nienarodzonego dziecka, czy pierwsza w Polsce placówka aborcyjna działa zgodnie z obowiązującym prawem i czy można je w dowolny sposób interpretować i to w tak ważnej sprawie jak ludzie życie?
Onet.pl / jh
Coraz więcej pracowników szuka wsparcia w związku z narastającym stresem, który wpływa na ich codzienne życie i zawodowe obowiązki. Zwolnienie lekarskie wystawione przez psychiatrę daje możliwość długoterminowej regeneracji nawet do pół roku i może obejmować pozwolenie na wyjścia oraz podróże, również za granicę.
ncregister.com / tk
Pochodząca z Francji Marguerite Stern, była feministka i działaczka FEMEN – radykalnie feministycznej organizacji broniącej praw kobiet, opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, w którym wyznała, że atak na religię katolicką doprowadził do zniszczenia niej samej.
PAP / jk
„Codziennie oglądamy i słyszymy o śmierci różnych ludzi, ale umierającym bliskim nie potrafimy towarzyszyć w odchodzeniu” – uważa prof. KUL Monika Adamczyk. Jej zdaniem rozwój cywilizacyjny spowodował, że większość ludzi umiera w szpitalu, a nie w domu, przez co straciliśmy możliwość oswajania śmierci.
Pokora to temat, który w siódmym odcinku "Męskiego Punktu Widzenia" poruszają Tomasz Kopański i Łukasz Sośniak SJ. Twórcy podcastu wyjaśniają, dlaczego mężczyzna pokorny jest tak naprawdę człowiekiem wewnętrznie silnym.
Czy zabawa w Halloween to grzech? Czy katolik może brać udział w Halloween? Czy trzeba się spowiadać z tego, że przebraliśmy się za wampira? Internet jest pełen "katolickich kontrowersji" wokół tego zdecydowanie nie naszego święta. Mnie jednak coraz bardziej zastanawiają społeczne skutki tej kulturowej implantacji.
Aleteia / red
Kayla Kosmalski, 18-letnia nastolatka z zespołem Downa, zdobyła tytuł Miss Delaware Teen USA, stając się pierwszą osobą z trisomią 21, która osiągnęła taki sukces. Od najmłodszych lat brała udział w konkursach piękności, ale jej zwycięstwo ma wyjątkowy wymiar, ponieważ pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą realizować swoje marzenia i osiągać wielkie cele.
Deon.pl
Zawsze podchodziłam do danego ucznia całościowo i tak, by nie zatrzymywać się na jego ograniczeniach - mówi Cecylia, która przez szesnaście lat pracowała w szkole specjalnej jako nauczyciel religii z uczniami z zespołem Downa. Dziś mówi, że każda lekcja religii była nie tylko spotkaniem nauczyciela religii z uczniem, ale również spotkaniem z Bogiem. Jak podkreśla, praca w szkole specjalnej była dla niej lekcją pokory.
Żyjemy nieustannie „na zewnątrz”. Bombardowani tysiącem wrażeń i informacji zatracamy umiejętność powrotu do swojego wnętrza. Jesteśmy permanentnie przebodźcowani i nieustannie przynaglani do reagowania na to, co dzieje się na zewnątrz. To nas męczy i zabiera ogromną ilość czasu i energii, ale z drugiej strony przyzwyczajamy się do takiego stylu życia. A to nam nie służy - pisze s. Bogna Młynarz w swojej najnowszej książce - "Bóg w nas".
"Wśród młodych księży - kilka lat po święceniach - panuje poważny kryzys. Troska, którą byli obdarzeni w seminarium i w czasie formacji kończy się, euforia po święceniach ustaje i zaczyna się zwykłe, szare życie. W dodatku zbiega się to z naturalnym kryzysem, który dotyka mężczyzn w tym wieku. Uważam, że terapia grupowa powinna być w przypadku duchownych obowiązkowa" - mówi Przemysław Wysogląd SJ, młody ksiądz, który doświadczył depresji. W szczerej rozmowie opowiada o początkach choroby, wypaleniu, wierności kapłańskiemu powołaniu i doświadczeniu terapii grupowej.
PAP/dm
Nigdy nie mamy pewności, w jakim stopniu i czy w ogóle witaminy obecne w suplementach diety się wchłaniają – powiedział PAP farmakolog prof. Jarosław Woroń. To wynik tego, że w przypadku suplementów nie bada się zmian stężenia ich składników w organizmie.
CNN/Youtube/dm
Ten uścisk uratował życie i pomógł zmienić medycynę. Historia wydarzyła się 17 października 1995 roku. Zdjęcie zatytułowane „Uzdrawiająca siła uścisku”, na którym Kyrie obejmuje swoją bliźniaczą, chorą siostrę Brielle, poruszyło cały świat.
To już szósty odcinek podcastu "Męski Punkt Widzenia". Tym razem Tomasz Kopański i Łukasz Sośniak SJ rozmawiają o czystości. Jak przekonują, na ten temat można popatrzeć z wielu perspektyw, nie tylko seksualnej.
Onet.pl / jh
Przekroczenie pięćdziesiątego roku życia to moment, w którym wiele osób zaczyna bardziej świadomie podchodzić do swojego zdrowia i stylu życia. Choć życie staje się bardziej ustabilizowane, a obowiązki związane z wychowaniem dzieci maleją, warto skupić się na optymalizacji codziennych nawyków. Jak pokazują badania, poranne rytuały mogą znacząco wpłynąć na poziom energii i samopoczucie przez cały dzień.
Przemoc psychiczna często działa w cieniu, pozostając niezauważona przez ofiarę i otoczenie. Nie zostawia siniaków, ale jej efekty są równie niszczycielskie – rozbija poczucie własnej wartości i kontroli nad życiem.
Nigdy nie spotkałam się z rozwojem niedoczynności tarczycy ani wola po diecie. Dzieje się wręcz przeciwnie: niedoczynność tarczycy ustępuje i wole się cofa. Lekarka proponuje przepisy z diety warzywno-owocowej, które wspomagają leczenie chorób metabolicznych.
W obliczu wielowiekowej tradycji Kościoła Katolickiego, który od dwóch tysięcy lat utrzymuje męski monopol na kapłaństwo, pojawia się fundamentalne pytanie: czy to czas na rewolucję w kwestii ról płci w duchowej hierarchii?
W piątym odcinku "Męskiego Punktu Widzenia" Łukasz Sośniak SJ i Tomasz Kopański mówią o ojcostwie - temacie dla wielu ludzi niezwykle trudnym. Dlaczego ojcostwo źle nam się kojarzy i jak być dobrym ojcem naśladując świętego Józefa? Odpowiedzi na te pytania i inne ważne wskazówki dotyczące ojcostwa usłyszysz w dzisiejszym odcinku.
DEON.pl / mł
Może jest tak, że straciłaś dziecko na skutek aborcji. I że ciężar, który okazał się być z tym związany, coraz bardziej cię przytłacza. Nie bądź z tym sama. Szukaj miejsca, w którym dostaniesz mądre wsparcie.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}