Uzdrawiająca moc uścisku. Pamiętacie to zdjęcie?

Uzdrawiająca moc uścisku. Pamiętacie to zdjęcie?
Bliźniaczki Kyrie i Brielle (Fot. Youtube/CNN)
CNN/Youtube/dm

Ten uścisk uratował życie i pomógł zmienić medycynę. Historia wydarzyła się 17 października 1995 roku. Zdjęcie zatytułowane „Uzdrawiająca siła uścisku”, na którym Kyrie obejmuje swoją bliźniaczą, chorą siostrę Brielle, poruszyło cały świat.  

Bliźniaczki Kyrie i Brielle z Westminster w stanie Massachusets w USA urodziły się przedwcześnie. Trzy miesiące przed terminem. Niemowlęta ważyły zaledwie ponad kilogram. Wyglądały jak dwie malutkie laleczki. Bliźnięta wymagały intensywnej opieki i zgodnie z procedurami szpitalnymi zostały umieszczone w dwóch oddzielnych inkubatorach. 

DEON.PL POLECA
Kyrie rozwijała się prawidło i przybierała na wadze. Natomiast jej siostra Brielle od początku miała mnóstwo problemów zdrowotnych - od cyklicznych problemów z oddychaniem po problemy z sercem. Dziewczynka przestała również przybierać na wadze. Lekarz, który opiekował się niemowlętami przygotowywał rodziców na najgorsze, tłumacząc, że stan dziewczynek - szczególnie słabszej siostry - może zmienić się w ciągu kilku godzin. 

12 listopada 3-tygodniowa Brielle znalazła się w stanie krytycznym. Dziewczynka zaczęła walczyć o każdy oddech. Pielęgniarka Gayle Kasparian, która tamtego dnia ma dyżur, postanowiła zrobić coś, czego do tamtej pory nikt nie zrobił. Kobieta umieściła bliźniaczki w tym samym inkubatorze, co było w tamtym czasie sprzeczne z przyjętymi szpitalnymi procedurami związanymi z opieką nad wcześniakami. Sądzono, że dzięki separacji dzieci zmniejsza się u nich ryzyko ewentualnych infekcji.

DEON.PL POLECA

To, co wydarzyło się chwilę później, zaskoczyło wszystkich i zmieniło świat medycyny. Zdrowsza siostra Kyrie objęła ramieniem Brielle, która stan natychmiast zaczął się stabilizować. W ciągu kilku minut uspokoiła się, a jej odczyty tlenu we krwi zmieniły się na dobre. 

Tego dnia przypadkowy fotograf, który był akurat na oddziale, zrobił zdjęcie, na którym uchwycił ten uzdrawiający uścisk. Fotografia Kyrie i Brielle, którą zatytułował „Uzdrawiająca siła uścisku”, obiegła świat. Pojawiła się m.in. w „Life Magazine” i „Readers Digest”. 

Uścisk Kyrie nie tylko uratował życie Brielle, ale również pomógł zmienić medycynę. Tamta sytuacja skłoniła lekarzy do refleksji nad tym, jak lepiej opiekować się wcześniakami. Na bazie tamtego doświadczenia z czasem zdecydowano zmienić procedury i zaczęto umieszczać wcześniaki w jednym inkubatorze. Procedura kontaktu skóry ze skórą okazała się użytecznym i często bardzo skutecznym sposobem leczenia wcześniaków.

Zdarzenie sprzed 26 lat zmieniło również życie mamy dziewczynek Heidi Jackson. Kobieta, choć wcześniej nie interesowała się medycyną, rozpoczęła naukę w szkole pielęgniarskiej, gdzie pracuje do dzisiaj.

26-letnie siostry są już dorosłe i cieszą się świetnym zdrowiem. Właśnie skończyły studia prawnicze. Brielle kończyła prawo na Uniwersytecie Nevada w Reno i specjalizuje się w prawie karnym. Kyrie na Western New Mexico University. Obecnie mieszka w Westminster w stanie Massachusetts.

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Michał Heller

Na co dzień jesteśmy spętani więzami czasu. Dzień goni za dniem, chwila goni za chwilą. Nawet krótki wypoczynek upycha się gdzieś między obowiązkami. A kazanie – wysłuchane lub może przeczytane – rozrywa ten napięty ciąg...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Uzdrawiająca moc uścisku. Pamiętacie to zdjęcie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.