Tysiące owiec schodzą z górskich hal. Zobacz jesienny redyk na filmie i zdjęciach

Tysiące owiec schodzą z górskich hal. Zobacz jesienny redyk na filmie i zdjęciach
fot. KarpLov / YouTube
YouTube / Instagram / pk

Jesienne sprowadzanie owiec do zagród to jedyny w swoim rodzaju widok. Choć wypas owiec jest coraz rzadszym zajęciem w Karpatach, stada, które na początku października "opanowują" górskie miejscowości, wciąż wprawiają w zachwyt.

Każdego roku na początku października mieszkańcy górskich miejscowości na południu Polski mogą podziwiać jedyny w swoim rodzaju widok - tysiące owiec, które w towarzystwie owczarków i pasterzy, opuszczają hale, by schronić się na zimę w zagrodach.

Tradycyjny jesienny redyk, bo tak nazywa się sprowadzanie owiec do zagród, zaczyna się już pod koniec września, we wspomnienie św. Michała Archanioła. To umowna data zakończenia wypasu. Od tego dnia aż do pierwszych dni października, owce dosłownie "opanowują" górskie miejscowości. Aby umożliwić stadom bezpieczne przejście, zamykane są drogi, a ruchem kieruje policja.

DEON.PL POLECA

Jesienny redyk to również okazja do świętowania. Owcom towarzyszą przystrojone bryczki i regionalna muzyka, a wszystkiemu przyglądają się fotografowie i turyści, którzy przyjeżdżają często z odległych zakątków Polski.

 

Źródło: YouTube / Instagram / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tysiące owiec schodzą z górskich hal. Zobacz jesienny redyk na filmie i zdjęciach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.