Nam nie jest wszystko jedno? | Dialogi w połowie drogi - odc. II-12 (30)

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 30. Nie jest mi wszystko jedno, ale do niczego nie jestem przywiązany; do niczego nie jestem przywiązany, ale w pełni kocham to, co jest; w pełni kocham to, co jest, ale z wewnętrzną wolnością przyjmuję to, co było oraz to, co będzie – jednym słowem: jestem obojętny. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają o obojętności – jednym z najważniejszych terminów duchowości ignacjańskiej.

Podkreślają, że:

  • To słowo – użyte przez Ignacego celowo i z premedytacją – zatrzymuje i przyciąga uwagę, bo zdaje się zupełnie nie pasować do chrześcijańskiej wizji człowieka. Żeby odkryć jego prawdziwy, choć paradoksalny sens (nie jest to żaden apatyczny „tumiwisizm”) rzeczywiście potrzeba zatrzymania.
  • Istotą ignacjańskiej obojętności jest wolność. Żeby ją osiągnąć, trzeba oderwać się od tego, do czego jesteśmy przywiązani. A najbardziej ze wszystkiego jesteśmy zwykle przywiązani do samych siebie…
  • Dla osiągnięcia wolności Ignacy proponuje konkretne ćwiczenia: stawia nas przed wyborami, które dotykają największych ludzkich lęków i podpowiada, by nie patrzeć na lęk, ale na cel.
  • Ten, kto nie uzależnia swego szczęścia od niczego ani od nikogo, to człowiek obojętny, czyli naprawdę wolny.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nam nie jest wszystko jedno? | Dialogi w połowie drogi - odc. II-12 (30)
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.