Dzień urodzin Romualda jest owiany tajemnicą. Także inspiracja do założenia zakonu pochodzi z wizji, którą miał w czasie snu, ale jego życie i wpływ na dzieje Kościoła są rzeczywiste i łatwe do zobaczenia. 19 czerwca wspominamy św. Romualda, opata, założyciela kamedułów.
Nie znamy dokładnej daty jego narodzin. Niektórzy historycy piszą, że to początek X wieku, około roku 907, a inni, że to nawet połowa, około roku 952. Zgodni są jednak, co do tego, że przyszedł na świat w możnej rodzinie diuków Honesti z Rawenny.
Imiona świętych - Romuald
Zdobył wykształcenie, obycie w towarzystwie i doskonalił się w sztuce rycerskiej. Miał dosyć beztroskie, pełne rozkoszy i zabaw życie młodego, wysoko urodzonego, człowieka. Pojawiały się jednak jakieś przebłyski innych pragnień. Kiedyś, jak opowiadają biografowie, zabłądziwszy w lesie podczas polowania, pomyślał o tym, jak szczęśliwe życie, oddane tylko Bogu, prowadzili pierwsi pustelnicy chrześcijańscy. On sam nie zamierzał jednak zmieniać swojego życia, choć odtąd częściej się modlił, zaczął pomagać chorym, biednym i kalekim.
Modlitwa do św. Józefa o siły do pracy
Kiedy miał 20 lat przeżył szok, który całkowicie odmienił jego życie. Ojciec Romualda był człowiekiem bardzo porywczym. Pokłócił się ze swoim bratem o majątek i nie chciał przystać na żadną ugodę. Wyzwał go na pojedynek. Romuald był przymuszony, aby być jego sekundantem. W ten sposób zobaczył, jak jego ojciec w pojedynku zabija krewnego. To wydarzenie wstrząsnęło nim do tego stopnia, że postanowił rzucić wszystko i odpokutować za grzech ojca.
Uciekł z domu i wstąpił do opactwa benedyktynów niedaleko Rawenny. Po trzech latach opuścił klasztor, gdyż tęsknił za życiem samotnym i udał się do eremu mnicha Maryna, który wiódł życie pustelnicze w pobliżu Wenecji. Wraz z Marynem udał się na pogranicze Francji i Hiszpanii, do benedyktyńskiego klasztoru w Cuxa. Tam spędził 10 lat.
Pewnego razu, gdy Romuald wędrował między klasztorami, zatrzymał się w dolinie, niedaleko miasta Arezzo, w Toskanii, i zasnął. We śnie ujrzał, jak jego uczniowie, ubrani w białe szaty, wstępują, jak po drabinie Jakubowej, wprost do nieba. Romuald odczytał to jako znak od Boga i postanowił założyć w tym miejscu klasztor. Gdy szedł do biskupa, aby go prosić o pozwolenie, spotkał właściciela tej ziemi, który mu powiedział, że miał taki sam sen. Właściciel ziemi nazywał się Maldulo. Od pola Maldulego powstała późniejsza nazwa ‘Camaldoli’, a zakonników nazwano kamedułami.
Modlitwa o dobry dzień w pracy
Mnisi wiedli bardzo surowe życie. Zachowywali milczenie, ścisły post, mieszkali osobno w domkach, spotykając się tylko na modlitwę. Mieli białe habity zgodnie z widzeniem Romualda. Godłem zakonu zostały dwa gołąbki pijące z jednego kielicha, co symbolizuje połączenie życia zakonnego z pustelniczym.
Zobacz kto obchodzi imieniny 19 czerwca?
Romuald zmarł 19 czerwca 1027 roku. Kamedułów zatwierdził papież Aleksander II w roku 1072. Romualda kanonizował Grzegorz XIII w 1582 roku. W ikonografii jest ukazywany jako opat w białym habicie kameduły.
Skomentuj artykuł