Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 48

Czy wokół chińskich dążeń do przejęcia Tajwanu może wybuchnąć kolejna wojna światowa – to jeden z wątków poruszanych w 48. odcinku podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. A oto pozostałe tematy dzisiejszego wydania: katastrofa ekologiczna na Odrze, chrześcijanie a ekologia, czy rzeczywiście osoby oskarżony o przestępstwa seksualne nie mają żadnej możliwości obrony, słów kilka o zaskakującym nauczaniu ks. Dominika Chmielewskiego oraz mocna deklaracja Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Ameryki poświęcona Pierwszym Narodom Ameryki.

(0:00) Powitanie.

(1:45) Polską wstrząsnęła katastrofa ekologiczna na Odrze, która wymaga także reakcji ze strony polskich biskupów. Wcale nie chodzi o wskazywanie winnych.

(6:40) Na ile myślenie ekologiczne wpisane jest w chrześcijaństwo, co na ten temat mają nam do powiedzenia św. Franciszek i papież Franciszek. Rozmowa z franciszkaninem o. dr. Stanisławem Jaromim, filozofem i człowiekiem zaangażowanym z działania ekologiczne.

(39:17) Jak bronić ma się ksiądz czy biskup przed fałszywymi oskarżeniami i czy rzeczywiście istnieje możliwość rozstrzygnięcia takiej sprawy, gdy na szali jest słowo przeciwko słowu.

(42:13) Tomasz Terlikowski wyjaśnia, dlaczego jego zdaniem w sprawie oskarżeń bpa Marka Mendyka Kościół hierarchiczny w Polsce nie zdaje egzaminu.

(49:11) – Wysłuchałem kazania ks. Dominika Chmielewskiego zatytułowanego „Większość ludzi idzie do piekła” i muszę przyznać, że włosy zjeżyły mi się na głowie – oświadcza red. Tomasz Terlikowski. Dlaczego? O tym posłuchaj w podcaście „Tak myślę”.

(55:48) Kolejna rozmowa - tym razem o Tajwanie i Chinach. O tym, czy może tam wybuchnąć następna wojna światowa i czy Tajwan jest nadzieją na rozwój chrześcijaństwa w sinosferze. Gościem podcastu jest Olgierd Uziębło, sinolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

(1:27:12) „Wyznajemy, że jesteśmy współwinni unicestwienia Rdzennych Ludów oraz waszych kultur, języków i religii, że odmówiliśmy prawdziwego uznania krzywdy, jaką wyrządziliśmy naszym rdzennym braciom i siostrom” – to słowa z deklaracji dotyczącej relacji wobec rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Alaski opublikowanej przez Kościół Ewangelicko-Luterański Ameryki.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 48
Komentarze (1)
AS
~Antoni Szwed
23 sierpnia 2022, 23:57
Faktycznie Terlikowskiemu przydałaby się głębsza wiedza teologiczna, choćby dlatego, by nie oskarżać ks. Chmielewskiego o pelagianizm. On nie jest ani pelagianinem ani uczniem Lutra, wedle którego wystarczy wierzyć, by pójść do nieba. Pan Jezus mówi wyraźnie: "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." [Mk 16,16]. I nie chodzi tu tylko o wiarę, lecz także o "pełnienie woli Jego Ojca" [Mt 13,50]. A więc i o Boskie przykazania. [J 14,21]. Te zaś domagają się czynów czyli moralno-religijnego wysiłku. Skoro obecny świat odchodzi od Boga i Jego przykazań, nie wierzy Bogu i gardzi Jego przykazaniami, to jaką drogę sobie gotuje? Drogę do piekła. Jeśli coraz więcej ludzi umiera w grzechu śmiertelnym, to nie idą do nieba (Katechizm Kk, kanon 1035). Chmielewski ma rację, to Terlikowski błądzi. Kieruje się przerażeniem piekłem a nie znajomością Pisma i nauki Kościoła. Trudno mu pojąć, że świat, który nie wierzy w Chrystusa, nie dostąpi Jego zbawienia.