Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 48
Czy wokół chińskich dążeń do przejęcia Tajwanu może wybuchnąć kolejna wojna światowa – to jeden z wątków poruszanych w 48. odcinku podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. A oto pozostałe tematy dzisiejszego wydania: katastrofa ekologiczna na Odrze, chrześcijanie a ekologia, czy rzeczywiście osoby oskarżony o przestępstwa seksualne nie mają żadnej możliwości obrony, słów kilka o zaskakującym nauczaniu ks. Dominika Chmielewskiego oraz mocna deklaracja Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Ameryki poświęcona Pierwszym Narodom Ameryki.
(0:00) Powitanie.
(1:45) Polską wstrząsnęła katastrofa ekologiczna na Odrze, która wymaga także reakcji ze strony polskich biskupów. Wcale nie chodzi o wskazywanie winnych.
(6:40) Na ile myślenie ekologiczne wpisane jest w chrześcijaństwo, co na ten temat mają nam do powiedzenia św. Franciszek i papież Franciszek. Rozmowa z franciszkaninem o. dr. Stanisławem Jaromim, filozofem i człowiekiem zaangażowanym z działania ekologiczne.
(39:17) Jak bronić ma się ksiądz czy biskup przed fałszywymi oskarżeniami i czy rzeczywiście istnieje możliwość rozstrzygnięcia takiej sprawy, gdy na szali jest słowo przeciwko słowu.
(42:13) Tomasz Terlikowski wyjaśnia, dlaczego jego zdaniem w sprawie oskarżeń bpa Marka Mendyka Kościół hierarchiczny w Polsce nie zdaje egzaminu.
(49:11) – Wysłuchałem kazania ks. Dominika Chmielewskiego zatytułowanego „Większość ludzi idzie do piekła” i muszę przyznać, że włosy zjeżyły mi się na głowie – oświadcza red. Tomasz Terlikowski. Dlaczego? O tym posłuchaj w podcaście „Tak myślę”.
(55:48) Kolejna rozmowa - tym razem o Tajwanie i Chinach. O tym, czy może tam wybuchnąć następna wojna światowa i czy Tajwan jest nadzieją na rozwój chrześcijaństwa w sinosferze. Gościem podcastu jest Olgierd Uziębło, sinolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
(1:27:12) „Wyznajemy, że jesteśmy współwinni unicestwienia Rdzennych Ludów oraz waszych kultur, języków i religii, że odmówiliśmy prawdziwego uznania krzywdy, jaką wyrządziliśmy naszym rdzennym braciom i siostrom” – to słowa z deklaracji dotyczącej relacji wobec rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Alaski opublikowanej przez Kościół Ewangelicko-Luterański Ameryki.
Skomentuj artykuł