Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 57
Oto zapowiedzi tematów 57. odcinka podcastu „Tak myślę”: papież o rok przedłużył czas trwania synodu o synodalności i spotkał się z liderami wspólnot charyzmatycznych, Jarosław Kaczyński zaskoczył wypowiedzią na temat wiary i nihilizmu, polscy biskupi wezwali do nieustawania w pomocy dla Ukraińców, patriarcha Cyryl mówił o niezwyciężonej Rosji a gość podcastu tłumaczy, dokąd zmierza moskiewskie prawosławie, na koniec zaś o liście szkockiego arcybiskupa w sprawie eutanazji.
(0:00) Powitanie.
(1:30) Papież Franciszek podjął decyzję o przedłużeniu procesu synodalnego do października w 2024 r. Dlaczego?
(3:41) Grupa polskich liderów katolickich wspólnot charyzmatycznych i pastorów ewangelikalnych spotkała się z Franciszkiem. Na głowy szczególnie protestanckich uczestników spotkania posypał się hejt, a katolicy usłyszeli wiele krytyki. O tym, co to było za spotkanie, mówi w wywiadzie dla podcastu „Tak myślę” prof. Aleksander Bańka, który znajdował się w grupie osób przyjętych przez papieża.
(36:31) „Każdy rozsądny Polak, polski patriota, nawet wtedy, kiedy jest człowiekiem niewierzącym, musi przyjąć znaczenie tego chrześcijańskiego systemu wartości dla naszego narodu” - powiedział ostatnio prezes PiS Jarosław Kaczyński. – A ja mam problem z tą wypowiedzią – przyznaje Tomasz Terlikowski i tłumaczy dlaczego.
(42:00) Polscy biskupi wyrazili wdzięczność tym, którzy na różne sposoby włączają się w pomoc dla walczących z agresją Ukraińców i wyrazili nadzieję, że pomoc uchodźcom z Ukrainy będzie świadczona tak długo, jak długo będzie istniała taka konieczność.
(43:43) Po krótkiej niedyspozycji związanej z koronawirusem patriarcha Cyryl wrócił już do siebie i kontynuuje misję kompromitacji rosyjskiego prawosławia.
(47:27) Co się dzieje w rosyjskim prawosławiu i dokąd ono zmierza, co się dzieje z patriarchą moskiewskim i z jego otoczeniem - o tym w rozmowie z Łukaszem Kobeszką, publicystą i analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.
(1:22:11) Ważny i mocny list w sprawie projektu przepisów o wspomaganym samobójstwie wystosował abp Leo Cushley, ordynariusz St. Andrews i Edynburga, który wskazał, że podjęte w szkockim parlamencie próby wprowadzenia dopuszczalności tej formy przerywania życia chorych mogą doprowadzić do akceptacji wniosku, że życie obarczone cierpieniem jest bezużyteczne.
Skomentuj artykuł