Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 57

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 57
Tomasz Terlikowski, autor podcastu "Tak myślę"
0:00
- 0:00

Oto zapowiedzi tematów 57. odcinka podcastu „Tak myślę”: papież o rok przedłużył czas trwania synodu o synodalności i spotkał się z liderami wspólnot charyzmatycznych, Jarosław Kaczyński zaskoczył wypowiedzią na temat wiary i nihilizmu, polscy biskupi wezwali do nieustawania w pomocy dla Ukraińców, patriarcha Cyryl mówił o niezwyciężonej Rosji a gość podcastu tłumaczy, dokąd zmierza moskiewskie prawosławie, na koniec zaś o liście szkockiego arcybiskupa w sprawie eutanazji.

(0:00) Powitanie.

(1:30) Papież Franciszek podjął decyzję o przedłużeniu procesu synodalnego do października w 2024 r. Dlaczego?

(3:41) Grupa polskich liderów katolickich wspólnot charyzmatycznych i pastorów ewangelikalnych spotkała się z Franciszkiem. Na głowy szczególnie protestanckich uczestników spotkania posypał się hejt, a katolicy usłyszeli wiele krytyki. O tym, co to było za spotkanie, mówi w wywiadzie dla podcastu „Tak myślę” prof. Aleksander Bańka, który znajdował się w grupie osób przyjętych przez papieża.

(36:31) „Każdy rozsądny Polak, polski patriota, nawet wtedy, kiedy jest człowiekiem niewierzącym, musi przyjąć znaczenie tego chrześcijańskiego systemu wartości dla naszego narodu” - powiedział ostatnio prezes PiS Jarosław Kaczyński. – A ja mam problem z tą wypowiedzią – przyznaje Tomasz Terlikowski i tłumaczy dlaczego.

(42:00) Polscy biskupi wyrazili wdzięczność tym, którzy na różne sposoby włączają się w pomoc dla walczących z agresją Ukraińców i wyrazili nadzieję, że pomoc uchodźcom z Ukrainy będzie świadczona tak długo, jak długo będzie istniała taka konieczność.

(43:43) Po krótkiej niedyspozycji związanej z koronawirusem patriarcha Cyryl wrócił już do siebie i kontynuuje misję kompromitacji rosyjskiego prawosławia.

(47:27) Co się dzieje w rosyjskim prawosławiu i dokąd ono zmierza, co się dzieje z patriarchą moskiewskim i z jego otoczeniem - o tym w rozmowie z Łukaszem Kobeszką, publicystą i analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.

(1:22:11) Ważny i mocny list w sprawie projektu przepisów o wspomaganym samobójstwie wystosował abp Leo Cushley, ordynariusz St. Andrews i Edynburga, który wskazał, że podjęte w szkockim parlamencie próby wprowadzenia dopuszczalności tej formy przerywania życia chorych mogą doprowadzić do akceptacji wniosku, że życie obarczone cierpieniem jest bezużyteczne.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 57
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.