Bp Galbas: nie zaczynamy od osądzania; musimy ustawić duszpasterstwo na pojedynczych ludzi

Bp Adrian Galbas podczas wizyty w Rzymie (fot. episkopat.pl)

Gwałtowna laicyzacja polskiej młodzieży i szukanie adekwatnych dla tego zjawiska metod pracy duszpasterskiej były jednym z tematów poruszanych przez polskich biskupów podczas wizyty ad limina apostolorum. Jak Kościół może działać w tej sytuacji - o tym bp Adrian Galbas rozmawia z Tomaszem Terlikowskim w czwartym odcinku podcastu "Tak myślę".

Biskup pomocniczy ełcki wchodził w skład pierwszej grupy polskich biskupów, która odwiedziła Watykan i spotkała się przy tej okazji także z papieżem Franciszkiem.

Gwałtowna laicyzacja młodzieży w Polsce

W rozmowie z red. Terlikowskim bp Galbas podkreślił, że laicyzacja młodzieży pojawiła się jako jeden z ważnych wątków spotkań w Watykanie, szczególnie w Dykasterii ds. Komunikacji. Dane dotyczące polskiej młodzieży i jej stosunku do wiary pokazują bowiem, że ta grupa laicyzuje się w tempie jednym z najszybszych na świecie. Różne badania wskazują, że na pytanie: czy Bóg jest dla ciebie bardzo ważny, tylko około 5 proc. młodych Polaków udziela twierdzącej odpowiedzi.

Jednym z powodów, dlaczego tak się dzieje, jest według bp. Galbasa rewolucja cyfrowej i jej efekty. Mamy w tym kontekście do czynienia z postawą określaną jako apaeteizm.

- To zjawisko takiego kompletnego zobojętnienia. Już nawet nie złości, czy buntu wobec tego, co proponuje Kościół, ale właśnie obojętności - opisuje bp Galbas. A na pytanie autora podcastu "Tak myślę", czy pojawiły się pomysły lub sugestie, jak Kościół powinien podejść do tego zjawiska, biskup odpowiada:

- Tymi odpowiedziami są świadectwo, pokorna cierpliwość, umiejętność posłuchania pytań, które mają rozmówcy, a szczególnie pytań od ludzi młodych - stwierdza bp Galbas. - Nie zaczynamy od osądzania, oceniania, czy przemawiania do nich, ale od próby wejścia w ich świat, od próby zrozumienia tego ich świata, ich motywacji i wyborów. I dopiero z tego  miejsca może być podjęta próba pociągnięcia ich w stronę Ewangelii, w stronę Chrystusa.

Jak mówi biskup pomocniczy ełcki, trzeba mówić o przejściu w kontekście młodych w inny model duszpasterstwa.

- To jest próba przestawienia się na duszpasterstwo samarytanki - z takiego duszpasterstwa tłumów karmionych chlebem i rybami, na duszpasterstwo pojedynczych ludzi, którzy są często w swoim świecie wiary pokomplikowani, z różnymi wyborami, które nas mogą jakoś dziwić, a nawet oburzać. I z takiego miejsca trzeba tych ludzi odebrać, będąc przy tym cierpliwym, pokornym i kompetentnym - podkreśla bp Adrian Galbas.

O czym można posłuchać w czwartym odcinku podcastu "Tak myślę"

Z bp. Adrianem Galbasem autor podcastu "Tak myślę" rozmawia również o rozpoczętym w Rzymie synodzie, który poświęcony jest synodalności, który może stać się zaczynem głębokiej zmiany w Kościele. Czy tak się stanie? Czy możemy spodziewać się rewolucji? A może w Polsce w ogóle jej nie będzie, bo proboszczowie niespecjalnie chcą angażować się w kolejne dzieło? O tym także opowiada biskup Galbas.

Synod, który teraz ma się przenieść na poziom naszych parafii obserwują jednak nie tylko katolicy, ale i liderzy innych wyznań chrześcijańskich. Co o wydarzeniach w Rzymie sądzi duchowy zwierzchnik anglikanów arcybiskup Justin Welby?

Włochy, tak jak Polska, zmagają się z gigantycznym kryzysem powołań. Czy istnieją proste rozwiązania tego problemu? Jak radzą sobie z nimi inne wyznania chrześcijańskie? I czy rzeczywiście problem tkwi w celibacie?

Przeniesiemy się także do Niemiec, gdzie trwa Droga Synodalna. Co tam się dzieje? Jakie wnioski płynął z doświadczenia Niemiec dla naszego Kościoła? O tym porozmawiam red. Tomasz Terlikowski rozmawia z dr. Dariuszem Brunczem.

- Marzenie o pokoju łączy się z marzeniem o przyszłej Ziemi - mówił Franciszek podczas spotkania w Koloseum, które zgromadziło zwierzchników Kościołów, przedstawicieli władz politycznych oraz liderów wielkich religii świata. Dlaczego ekologia jest tak istotna dla Ojca Świętego, i co ma ona wspólnego z budowaniem Kościoła?

Gdzie słuchać podcastu "Tak myślę"

Cały czwarty odcinek podcastu dostępny jest w Deon.pl. 

Całego odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego możesz posłuchać także na platformie YouTube. 

Podcast "Tak myślę" i wszystkie jego odcinki dostępny jest w serwisie Spotify.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Galbas: nie zaczynamy od osądzania; musimy ustawić duszpasterstwo na pojedynczych ludzi
Komentarze (7)
MF
~Mały Fiat
7 listopada 2021, 04:07
Totalna obojętność - dobre określenie . Taki właśnie jest mój stosunek do kościola religii , każdej religii, im szybciej ludzie uwolnią się od wiary w baśnie i zabobony tym lepiej. Zresztą widać że coraz więcej ludzi przestaje się w to bawic
JY
~john yossarian
17 października 2021, 09:12
"Nie zaczynamy od osądzania..." Tzn. że będziemy osądzać, tylko nie tak nie od razu? Jak instytucja, która ma tyle belek w oku może w ogóle coś osądzać? Nie sobie bp przypomni, kto podlega karze piekła ognistego!
AW
~Artur Wojtkiewicz
17 października 2021, 04:57
Czyli dalej będzie mgliście, cukierkowo i nijak.
IS
~Irena S-M
16 października 2021, 20:13
Potrzebne jest zadanie do wypełnienia, jakaś misja do wykonania, cel do osiągnięcia. Dla każdego człowieka młodego i starego. Wtedy jest ciekawie i dobrze.
AS
~Antoni Szwed
16 października 2021, 16:24
"To zjawisko takiego kompletnego zobojętnienia. Już nawet nie złości, czy buntu wobec tego, co proponuje Kościół, ale właśnie obojętności - opisuje bp Galbas." Jak młodzi ludzie mają reagować, gdy widzą taką hipokryzję na szczytach władzy kościelnej. Jak mają szanować Kościół, skoro jego szef, biskup Rzymu przyjmuje z honorami czołowych amerykańskich polityków aborcjonistów, którzy na dodatek wyciągają ręce po komunię świętą, w twarz śmiejąc się i bluźniąc Bogu? Jaki człowiek z jakim takim sumieniem jest w stanie to wytrzymać? Jak można mówić o Jezusie i Jego Ewangelii i słowem się nie odezwać przeciw takim bluźnierstwom? Dlaczego Franciszek milczy? Nie rozumie, że takim zachowaniem sam, osobiście niszczy Kościół Chrystusa? Co pomogą synody, skoro na szczytach władzy kościelnej nie reaguje się na takie rzeczy? Po co to wszystko? Młodzi to widzą. Biskupi nie miejcie złudzeń!!
MA
~Mariusz Amberski
16 października 2021, 10:04
Wiele elementów się w jednym czasie nałożyło na siebie, które powodują że laicyzacja w Polsce jest faktem i żaden biskup tego nie zmieni. Dużo tu winy samego KK. Tolerowanie przestępczych działań niektórych duchownych przez hierarchię odbija się na religijności. Wspieranie polityków jednej opcji przez przedstawicieli KK i wspólne biznesy medialne i geotermalne to kolejny drobny przykład. Są też działania innych środowisk nastawionych wrogo do Kościoła. Biorąc to wszystko razem spodziewać się należy scenariusza hiszpańskiego w sprawie aktywności ludzi w Kościele.
HW
~Henryk Wójcik
15 października 2021, 18:30
Diagnoza zgodna z faktami jest zgodna z zasadą sformułowaną przez Abrahama Lincolna: „Można oszukiwać wszystkich przez pewien czas, a część ludzi przez cały czas, ale nie da się oszukiwać wszystkich przez cały czas”. Coraz więcej ludzi będzie rozumieć, że byli (są) oszukiwani.