Bp Galbas: nie zaczynamy od osądzania; musimy ustawić duszpasterstwo na pojedynczych ludzi

Bp Galbas: nie zaczynamy od osądzania; musimy ustawić duszpasterstwo na pojedynczych ludzi
Bp Adrian Galbas podczas wizyty w Rzymie (fot. episkopat.pl)
0:00
- 0:00

Gwałtowna laicyzacja polskiej młodzieży i szukanie adekwatnych dla tego zjawiska metod pracy duszpasterskiej były jednym z tematów poruszanych przez polskich biskupów podczas wizyty ad limina apostolorum. Jak Kościół może działać w tej sytuacji - o tym bp Adrian Galbas rozmawia z Tomaszem Terlikowskim w czwartym odcinku podcastu "Tak myślę".

Biskup pomocniczy ełcki wchodził w skład pierwszej grupy polskich biskupów, która odwiedziła Watykan i spotkała się przy tej okazji także z papieżem Franciszkiem.

Gwałtowna laicyzacja młodzieży w Polsce

W rozmowie z red. Terlikowskim bp Galbas podkreślił, że laicyzacja młodzieży pojawiła się jako jeden z ważnych wątków spotkań w Watykanie, szczególnie w Dykasterii ds. Komunikacji. Dane dotyczące polskiej młodzieży i jej stosunku do wiary pokazują bowiem, że ta grupa laicyzuje się w tempie jednym z najszybszych na świecie. Różne badania wskazują, że na pytanie: czy Bóg jest dla ciebie bardzo ważny, tylko około 5 proc. młodych Polaków udziela twierdzącej odpowiedzi.

Jednym z powodów, dlaczego tak się dzieje, jest według bp. Galbasa rewolucja cyfrowej i jej efekty. Mamy w tym kontekście do czynienia z postawą określaną jako apaeteizm.

- To zjawisko takiego kompletnego zobojętnienia. Już nawet nie złości, czy buntu wobec tego, co proponuje Kościół, ale właśnie obojętności - opisuje bp Galbas. A na pytanie autora podcastu "Tak myślę", czy pojawiły się pomysły lub sugestie, jak Kościół powinien podejść do tego zjawiska, biskup odpowiada:

- Tymi odpowiedziami są świadectwo, pokorna cierpliwość, umiejętność posłuchania pytań, które mają rozmówcy, a szczególnie pytań od ludzi młodych - stwierdza bp Galbas. - Nie zaczynamy od osądzania, oceniania, czy przemawiania do nich, ale od próby wejścia w ich świat, od próby zrozumienia tego ich świata, ich motywacji i wyborów. I dopiero z tego  miejsca może być podjęta próba pociągnięcia ich w stronę Ewangelii, w stronę Chrystusa.

Jak mówi biskup pomocniczy ełcki, trzeba mówić o przejściu w kontekście młodych w inny model duszpasterstwa.

- To jest próba przestawienia się na duszpasterstwo samarytanki - z takiego duszpasterstwa tłumów karmionych chlebem i rybami, na duszpasterstwo pojedynczych ludzi, którzy są często w swoim świecie wiary pokomplikowani, z różnymi wyborami, które nas mogą jakoś dziwić, a nawet oburzać. I z takiego miejsca trzeba tych ludzi odebrać, będąc przy tym cierpliwym, pokornym i kompetentnym - podkreśla bp Adrian Galbas.

O czym można posłuchać w czwartym odcinku podcastu "Tak myślę"

Z bp. Adrianem Galbasem autor podcastu "Tak myślę" rozmawia również o rozpoczętym w Rzymie synodzie, który poświęcony jest synodalności, który może stać się zaczynem głębokiej zmiany w Kościele. Czy tak się stanie? Czy możemy spodziewać się rewolucji? A może w Polsce w ogóle jej nie będzie, bo proboszczowie niespecjalnie chcą angażować się w kolejne dzieło? O tym także opowiada biskup Galbas.

Synod, który teraz ma się przenieść na poziom naszych parafii obserwują jednak nie tylko katolicy, ale i liderzy innych wyznań chrześcijańskich. Co o wydarzeniach w Rzymie sądzi duchowy zwierzchnik anglikanów arcybiskup Justin Welby?

Włochy, tak jak Polska, zmagają się z gigantycznym kryzysem powołań. Czy istnieją proste rozwiązania tego problemu? Jak radzą sobie z nimi inne wyznania chrześcijańskie? I czy rzeczywiście problem tkwi w celibacie?

Przeniesiemy się także do Niemiec, gdzie trwa Droga Synodalna. Co tam się dzieje? Jakie wnioski płynął z doświadczenia Niemiec dla naszego Kościoła? O tym porozmawiam red. Tomasz Terlikowski rozmawia z dr. Dariuszem Brunczem.

- Marzenie o pokoju łączy się z marzeniem o przyszłej Ziemi - mówił Franciszek podczas spotkania w Koloseum, które zgromadziło zwierzchników Kościołów, przedstawicieli władz politycznych oraz liderów wielkich religii świata. Dlaczego ekologia jest tak istotna dla Ojca Świętego, i co ma ona wspólnego z budowaniem Kościoła?

Gdzie słuchać podcastu "Tak myślę"

Cały czwarty odcinek podcastu dostępny jest w Deon.pl. 

Całego odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego możesz posłuchać także na platformie YouTube. 

Podcast "Tak myślę" i wszystkie jego odcinki dostępny jest w serwisie Spotify.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Bp Galbas: nie zaczynamy od osądzania; musimy ustawić duszpasterstwo na pojedynczych ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.