Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 4

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 4
0:00
- 0:00

Trwa wizyta ad limina polskiego Episkopatu. Pierwsza grupa biskupów jest już - od prawie tygodnia - w swoich diecezjach. Jakie było to spotkanie? Co z niego wynika? I czy rzeczywiście w Rzymie dokonał się niemal „sąd ostateczny”? O tym porozmawiam dziś z biskupem Adrianem Galbasem, który wrócił ze spotkania z papieżem.

Ale nie będzie to jedyny temat rozmowy z księdzem biskupem. W sobotę ruszył Synod poświęcony synodalności, który może stać się zaczynem głębokiej zmiany. Czy tak się stanie? Czy możemy spodziewać się rewolucji w Kościele? A może w Polsce w ogóle jej nie będzie, bo proboszczowie niespecjalnie chcą angażować się w kolejne dzieło? O tym także opowie biskup Galbas.

Synod, który teraz ma się przenieść na poziom naszych parafii obserwują jednak nie tylko katolicy, ale i liderzy innych wyznań chrześcijańskich. Co o wydarzeniach w Rzymie sądzi duchowy zwierzchnik anglikanów arcybiskup Justin Welby?

Włochy, tak jak Polska, zmagają się z gigantycznym kryzysem powołań. Czy istnieją proste rozwiązania tego problemu? Jak radzą sobie z nimi inne wyznania chrześcijańskie? I czy rzeczywiście problem tkwi w celibacie?

Przeniesiemy się także do Niemiec, gdzie trwa Droga Synodalna. Co tam się dzieje? Jakie wnioski płynął z doświadczenia Niemiec dla naszego Kościoła? O tym porozmawiam z moim gościem, dr. Dariuszem Brunczem.

Marzenie o pokoju łączy się z marzeniem o przyszłej Ziemi - mówił Franciszek podczas spotkania w Koloseum, które zgromadziło zwierzchników Kościołów, przedstawicieli władz politycznych oraz liderów wielkich religii świata. Dlaczego ekologia jest tak istotna dla Ojca Świętego, i co ma ona wspólnego z budowaniem Kościoła?

W podcaście zastanowię się także nad konsekwencjami francuskiego raportu dot. przestępstw seksualnych wobec małoletnich w Kościele.

Na koniec zaproszenie do lektury. Niesamowitej, choć wcale nieoczywistej.

(2:17) Wizyta ad limina polskich biskupów w Watykanie. Rozmowa z bp. Adrianem Galbasem

(17:34) Czy nowy synod przeniesie rewolucję w Kościele?

(29:57) Zwierzchnik anglikanów arcybiskup Justin Welby o synodzie w Watykanie

(33:36) Kryzys powołań we Włoszech. Czy istnieje proste rozwiązanie?

(37:37) Niemiecka Droga Synodalna. Rozmowa z dr. Dariuszem Brunczem

(1:08:55) Dlaczego ekologia jest tak istotna dla Ojca Świętego?

(1:12:20) Francuski raport dot. przestępstw seksualnych wobec małoletnich w Kościele

(1:16:46) Zaproszenie do lektury

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
31,43 zł
44,90 zł

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 4
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.