12 września Kościół oddaje cześć Najświętszej Maryi Pannie. Wspomina bowiem Imię Maryi, czyli nadanie imienia Matce Boga. Hebrajskie imię Mirjam, Marjam, Mariamme, Mariame ma wiele znaczeń i one zmieniały się na przestrzeni wieków. Dla uczczenia zwycięstwa Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem w 1683 roku, papież Innocenty XI, rozszerzył wspomnienie narodzenia Maryi na cały Kościół.
Księga Kapłańska poleca, aby dla dziewczynek przeprowadzić obrzęd nadania imienia piętnaście dni po urodzeniu. Rodzice Maryi, Joachim i Anna, z pewnością tak właśnie postąpili. Nadali swojej córce imię Maryja. Jego brzmienie i znaczenie ulegało zmianom w ciągu wieków.
‘Maria’ to grecka forma hebrajskiego imienia. Na przestrzeni wieków przybierało ono różne formy: Mirjam, Marjam, Mariamme, Mariame. Miało też wiele znaczeń. Najczęściej przyjmowano, że oznacza ‘Mój Pan jest wielki’, albo w etymologicznym połączeniu z akadyjskim mari-m znaczyłoby ‘napawa radością’.
Litania do Matki Bożej Królowej Pokoju
Imię Miriam spotykamy już w Księdze Wyjścia. Siostra Mojżesza ma tak na imię. W Ewangeliach, oprócz Matki Bożej, występują też cztery inne Marie. W ciągu wieków wielu świętych z nabożnym szacunkiem i czcią odnosiło się do imienia Maryi. Wypowiadali je z radością i słodyczą serca.
Maria to bardzo popularne imię żeńskie, które zawdzięcza ją przede wszystkim Matce Bożej. W dawnej Polsce nie było częste, paradoksalnie właśnie przez szacunek, jakim otaczano Matkę Jezusa. Później jednak zyskiwało na popularności ze względu na szczególną rolę Maryi w historii zbawienia.
W ślad za kultem Matki Bożej pojawiło się także wiele postaci świętych, które lud Boży otaczał szczególną czcią. Ilość świętych i błogosławionych o imieniu Maria znacznie wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach.
Popularność imienia Maryi widzimy też w sporej ilości dniach obchodów świąt i uroczystości, jakie mamy w ciągu roku liturgicznego. Warto wspomnieć przynajmniej o niektórych.
W XIX wieku obok sanktuarium wybudowano także Kalwarię. Co roku organizowane są tradycyjne pielgrzymki dla dziewcząt i kobiet, oraz dla chłopców i mężczyzn. Jan Paweł II nadał Maryi z Piekar tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
Tę modlitwę Jan Paweł II odmawiał codziennie aż do śmierci
12 września czczona jest także Matka Boska Rzeszowska. Kult Matki Bożej z Dzieciątkiem ma początek w objawieniach, jakie 15 sierpnia 1513 roku przeżył Jakub Ado z najbliższymi. Zobaczył wtedy bardzo jasne światło i usłyszał głos Maryi: „Nie bój się, chcę na tym miejscu chwałę mego Syna widzieć i nieść pociechę utrapionym”. Gdy światłość się rozpłynęła, oczom zebranych ukazała się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na miejscu nadzwyczajnych wydarzeń zaczęli gromadzić się wierni, szybko też pojawiły się cuda.
W XVI wieku na miejscu objawień powstał klasztor bernardynów i kościół, gdzie przeniesiono cudowną figurę. W XVII stuleciu została ona ukoronowana koronami papieskimi. Matka Boża Rzeszowska jest patronką miasta i całej diecezji.
Skomentuj artykuł