"Tak myślę". Podcast Tomasza Terlikowskiego co tydzień w DEON.pl

Tomasz Terlikowski z podcastem "Tak myślę" w DEON.pl (fot. deon.pl)
Deon.pl

Tomasz Terlikowski, uznany publicysta i doktor filozofii, rozpoczyna we współpracy z DEON.pl nadawanie autorskiego podcastu zatytułowanego "Tak myślę". W pierwszym odcinku, którego premiera odbywa się dziś, red. Terlikowski rozmawia o zakończonej w Warszawie konferencji "Ochrona dzieci Bożych" i o wpływie Angeli Merkel na niemiecką chadecję. Przedstawia też sytuację chrześcijan w Libanie i wyjaśnia, dlaczego zwierzchnicy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej nie chcą uznawać patriarchy ekumenicznego Bartłomieja.

"Tak myślę" to podcast o bioetyce, religii, Kościele, cywilizacji i ewangelizacji - zapowiada red. Tomasz Terlikowski we wstępie do materiału.

- Będziemy się spotykać regularnie, by wspólnie z gośćmi albo samodzielnie, podsumować tydzień w Kościele i w kościołach, porozmawiać o problemach religijnych, etycznych, cywilizacyjnych czy społecznych. Startujemy - zaprasza publicysta.

Konferencja w Warszawie "Ochrona dzieci Bożych"

Tematem nr 1 w tym tygodniu była bez wątpienia międzynarodowa konferencja w Warszawie, poświęcona ochronie nieletnich w Kościele - podkreśla autor podcastu "Tak myślę". A jak walkę z nadużyciami seksualnymi w polskim Kościele na tle działań w innych krajach widzi gość red. Terlikowskiego, ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego?

- Nadrabiamy zaległości co do świadomości tego problemu. 20-25 lat temu, gdy była mowa o pedofilii klerykalnej, to wydawało się, że ten problem dotyczy Australii, Irlandii czy Stanów Zjednoczonych. To był fałsz, to był błąd. Okazało się, że problemy u nas są podobne do tych w innych krajach zachodnich - stwierdza ks. Kobyliński.

Czy w Kościele polskim mamy już do czynienia z pożądanym przez papieża Franciszka duszpasterskim nawróceniem na pokrzywdzonych - dopytywał red. Terlikowski.

- Gdy chodzi o kwestie formalne, to wszystko funkcjonuje bardzo dobrze. W poszczególnych diecezjach są mianowane kompetentne osoby do zajmowania się problemem. Jeżeli już dochodzi do zgłoszenia przestępstwa, to te młyny mielą bardzo szybko - ocenia ks. Kobyliński.

- Nie wystarczą jednak same regulacje - potrzebna jest zmiana mentalności. Pod tym względem jest znacznie gorzej i potrzeba wielu lat na zmianę świadomości, rozumienia tego bardzo bolesnego problemu. Niestety, jest ciągle bardzo niska świadomość społeczna w rodzinach, w innych grupach społecznych, a ten problem w czasie pandemii narasta - mamy eksplozję różnych form przestępstw i wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży - ostrzega ks. Kobyliński.

Dramat chrześcijan w Libanie i konflikt w łonie prawosławia

Kolejnym tematem pierwszego odcinka podcastu "Tak myślę" jest sytuacja chrześcijan w Libanie i w sąsiednich krajach. Red. Terlikowski stawia pytanie, czy mówimy o dramatycznej przyszłości czy o nieodległym końcu chrześcijan na Bliskim Wschodzie?

Z kolei w obrębie prawosławia w ostatnim czasie dochodzi do tarć i silnych konfliktów. Dlaczego głowa Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego odrzuca władzę honorowego zwierzchnika prawosławia, patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I? To również jeden z tematów poruszonych w pierwszym odcinku podcstu "Tak myślę".  

Czy to jeszcze chadecja?

Jak kanclerz Angela Merkel zmieniła niemiecką chadecję i czy po tych zmianach CDU można jeszcze uznawać za partię chrześcijańską?

Szokiem dla większości jej konserwatywnych kolegów było już to, że została przywódczynią CDU i kanclerz Niemiec - przypomina red. Terlikowski. Po epoce mężczyzn o konserwatywnych poglądach, na czele niemieckiej chadecji stanęła kobieta z danego NRD, protestantka, rozwódka, żyjąca w drugim związku. Jakie piętno na CDU po latach rządzenia odcisnęła Angela Merkel?

- CDU i przekreślone "C" - czy to jest jeszcze partia chrześcijańska? - dopytywał red. Terlikowski. Według Olgi Doleśniak-Harczuk, zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika "Nowe Państwo", politycy CDU w sferze deklaratywnej wciąż określają się jako katolicy czy protestanci, ale robią to na potrzeby przekonania do siebie bardziej konserwatywnych wyborców.

- To "C" zostało już właściwie tylko w nazwie, jako poza, symbol, po ludziach - jak kanclerz Konrad Adenauer - którym na tych wartościach zależało - mówi Olga Doleśniak-Harczuk. W praktyce rządy kanclerz Merkel oznaczały przyjmowanie i realizację różnych postulatów, które z ideami chrześcijańskimi nie miały nic wspólnego. - Zobaczmy, co się stało w niemieckim Bundestagu w czasie rządów kanclerz Angeli Merkel. Mam na myśli kwestie aborcji, eutanazji, czy tzw. wspomaganego samobójstwa, kwestię tzw. małżeństw jednopłciowych - wymienia zmiany Olga Doleśniak-Harczuk.

Jak opisuje, na spotkaniach partyjnych CDU występują różne frakcje wewnętrzne: obok grupy konserwatywnych kobiet jest stowarzyszenie osób homoseksualnych w CDU, a jeszcze obok CDU za życiem. - Tworzy się taki tygiel poglądów, do tego ze sobą sprzecznych, że CDU nie może być naprawdę "C", czyli wyrażać i realizować poglądów chrześcijańskich - podkreśla rozmówczyni red. Terlikowskiego..

Gdzie słuchać podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego?

Podcast Tomasza Terlikowskiego będzie co tydzień dostępny na portalu DEON.pl - emisja w każdy piątek.

Posłuchaj całego odcinka

Można go również słuchać w serwisie Spotify.

Użytkownicy Youtube znajdą podcast także na tej platformie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Tak myślę". Podcast Tomasza Terlikowskiego co tydzień w DEON.pl
Komentarze (4)
JJ
Jan Janek
28 września 2021, 10:35
Nikogo, poza żoną i dziećmi Terlikowskiego nie interesuje, co się kłębi w jego głowie. Zabierzcie go !!! Uratujcie nas od niego !!!
KJ
~Katarzyna Jarkiewicz
27 września 2021, 07:06
Co po Libanie jest zasadne w kontekście całego Bliskiego Wschodu nie tylko chrześcijan, ale i muzułmanów. Przecież przez chrześcijańskie banki szły transfery dla Hezbollahu i innych radykalnych organizacji fundamentalistycznych islamu. Niektórzy twierdzili, że 40-70% muzułmańskich pieniędzy przechodzi przez Liban. Ucieczka chrześcijan z Bliskiego Wschodu uderza w islam bardziej niż to jest mówione. Wiadomo, że chodzi o Izrael- cały Bliski Wschód jest antyżydowski. Wobec przesunięcia geopolitycznego w stronę Azji muzułmanom zostają już tylko nestorianie w Chinach. Starcie chińsko-islamskie jest tylko kwestią czasu, zwłaszcza wobec transferów pieniędzy chińskich do Izraela przez wpływowych żydowskich bankierów w Chinach.
PM
~Piotrek Marek
26 września 2021, 13:02
Czy podcast będzie dostępny na castboxie?
KP
~Krzysiek Paw
26 września 2021, 10:33
A może dałoby się jeszcze dodać w Podcastach Apple?