W „Żywotach Świętych Pańskich” z 1937 roku o wspominanym 10 czerwca błogosławionym napisano: „Za życia święty pustelnik przechodził suchą nogą przez Wartę wezbraną i lud za sobą prowadził. Głodnych karmił rybami, które na jego rozkaz wychylały się z wody i dawały się chwytać. Po śmierci czczono go wieki całe na równi z św. Wojciechem i Stanisławem Szczepanowskim”.
Jest patronem odbywających rekolekcje i skupienia… O kogo chodzi? Dla mieszkańców Wielkopolski, rozpoznanie błogosławionego Bogumiła – Piotra, arcybiskupa gnieźnieńskiego z końca XII wieku, z pewnością nie jest trudne. Kult jakim go tam otaczano od średniowiecza był bardzo żywy, aczkolwiek długo trzeba było czekać na jego zatwierdzenie. Stało się to bowiem dopiero w 1925 roku, ale sporo jest jeszcze niepewności czy niewiadomych dotyczących historii życia bł. Bogumiła.
Imiona świętych - Bogumił
Nie wiemy, kiedy dokładnie się urodził. Prawdopodobnie nastąpiło to ok. roku 1135. Jedni badacze wskazują na pochodzenie z rodu Leszczyców, a inni, że wywodził się z rodu Porajów. W tym drugim przypadku oznaczałoby to pokrewieństwo ze św. Wojciechem. Bogumił byłby jego stryjecznym prawnukiem, który studiował w Paryżu, a po powrocie do kraju przyjął święcenia kapłańskie. Z czasem dostąpił godności biskupiej.
Modlitwa do św. Józefa o dobre relacje
Mogło być też nieco inaczej Bogumił – Piotr mógł być opatem cystersów w Koprzywnicy, który został biskupem w Poznaniu w roku 1186.
W kolejnym roku, ów „Mąż pełen cnót i wiedzy (...), wyróżniający się dobrymi obyczajami, pełen szlachetności umysłu", jak napisał Mistrz Wincenty Kadłubek, został arcybiskupem. A w czasie lat swojego pasterzowania, jak zapisano w dziewiętnastowiecznej Encyklopedii Kościelnej „był ojcem ubogich i opiekunem strapionych, a przytém sławnym kaznodzieją. Wspomnień legendowych o cudach jego i pobożności zachowały wiele nasze źródła historyczne”. Ponadto wykazał się wielką dbałością o cystersów. Wiemy też, że był rozjemcą w konflikcie między zakonami, a także książętami Kazimierzem Sprawiedliwym a Mieszkiem Starym. W rodzinnym majątku w Dobrowie, który stanie się miejscem, gdzie już nie arcybiskup, ale pustelnik Bogumił spędzi resztę życia, ufundował i wyposażył kościół.
Trzy modlitwy do św. Antoniego w trudnych chwilach
Ponadto o jego wielkiej pobożności niech zaświadczy inny kronikarski zapis „Post wielki przeciągał przez dziewięć niedziel, a oprócz tego włosiennicą, dyscyplinami, leżeniem na gołej ziemi i innymi sposobami stale się umartwiał, osobliwie zaś modlitwą do Najświętszej Matki ukracał namiętności swojej duszy… Gotując się do ofiary ołtarza Boskiego pospolicie krzyżem leżał na ziemi i we łzach się rozpływał. Przed Mszą św. trzy godziny oddawał się rozmyślaniu i innym modlitwom”.
Kto obchodzi imieniny 10 czerwca? - zobacz
Pobyt Bogumiła w pustelni trwał kilka lat, ale tak samo, jak nie znamy dokładnej daty narodzin również data jego śmierci nie jest pewna. Zmarł ok. 1182 lub ok. 1204 roku. W ikonografii przedstawiany jest w pontyfikalnym stroju biskupim z krzyżem w ręku. Jego atrybutem jest ryba.
Skomentuj artykuł