Zakazał zewnętrznej ingerencji w wybór papieża na konklawe – św. Pius X
Kto może wpływać na wybór papieża podczas konklawe? Ta sprawa była różnie rozwiązywana przez wieki. Pius X wprowadził absolutny zakaz, pod karą ekskomuniki, wpływania jakiegokolwiek państwa na wybór następcy św. Piotra. Był pierwszym papieżem XX wieku. Kościół wspomina w liturgii 21 sierpnia św. Piusa X.
Giuseppe Sarto pochodził z ubogiej, wiejskiej rodziny. Sam doświadczywszy biedy, był bardzo wrażliwy na potrzeby innych. Był świetnym kaznodzieją. Nazywany jest ‘papieżem eucharystycznym’, bo zezwolił na wczesną Komunię św. dzieci. Dbał o liturgię, a szczególnie o muzykę kościelną. Jako pierwszy wprowadził do seminarium nauki biblijne i społeczne. Zwalczał idee modernizmu. Zreformował Kurię Rzymską i wprowadził nowe zasady wyboru papieża na konklawe.
Urodził się 2 czerwca 1835 roku w Riese, niedaleko Wenecji. Jego ojciec był wiejskim listonoszem, a matka szwaczką. Do szkoły podstawowej uczęszczał w rodzinnej wiosce. Mając dziesięć lat przyjął sakrament bierzmowania, a dwa lata później pierwszą Komunię św.
Modlitwa papieża Franciszka o pocieszenie i nadzieję
W 1850 roku rozpoczął naukę w seminarium i po ośmiu latach, mając sam 23, przyjął święcenia kapłańskie. Przez 9 lat był kapelanem w Tombolo, potem od 1867 roku proboszczem w Salvano. W 1875 roku został kanclerzem kurii w Wenecji. Leon XIII mianował go biskupem Mantui w 1884 roku, a po ośmiu latach ustanowił go patriarchą Wenecji i kardynałem.
Arcybiskup Sarto szeroko rozwinął akcję katechizacji. Do seminarium wprowadził studia biblijne, historię Kościoła i ekonomię społeczną. Starał się też zreformować muzykę kościelną, by oczyścić ją z elementów obcych liturgii. Nie wahał się zachęcać swoich kapłanów do głoszenia głębokich, dotykających serca kazań. Słynne są jego słowa, które skierował do księży, mówiąc: „Głosicie wiele dobrych kazań. Niektóre zdradzają ogień najcudowniejszej wymowy i przewyższają nawet aktorów gestami i grą twarzy. Ale bądźmy szczerzy. Co mają z tego nasi biedni rybacy? Ile z tego rozumieją służące, robotnicy portowi i tragarze? Można dostać zawrotu głowy od tych hamletycznych salw huraganowych, ale serce, bracia, serce pozostaje puste. Proszę was, bracia, mówcie prosto oraz zwyczajnie, żeby i najprostszy człowiek was zrozumiał. Mówcie z dobrego i pobożnego serca, wtedy traficie nie tylko do uszu, ale i do duszy waszych słuchaczy”.
Po dwóch miesiącach opublikował programową encyklikę swego pontyfikatu, objaśniającą także wybrane hasło: ‘restaurare omnia in Christo’ – odnowić wszystko w Chrystusie. Niedługo potem w konstytucji ‘Commisium nobis’ potępił i zakazał pod karą ekskomuniki ingerencji jakiegokolwiek państwa w formie ekskluzywy i wpływania na wybór nowego papieża.
Modlitwa Jana Pawła II o nadzieję w trudnych czasach
Był przeciwnikiem idei modernizmu, które uważał za ‘syntezę wszystkich herezji’, a od duchownych zaczęto wymagać przysięgi antymodernistycznej.
Pius X zreformował Kurię Rzymską. Rozpoczął prace nad nowym Kodeksem Prawa Kanonicznego. Zreformował śpiew i muzykę kościelną, wykorzystywaną w liturgii, zmodyfikował brewiarz. Założył Papieski Instytut Biblijny. Wprowadził ułatwienia w Komunii św. dla chorych i dopuścił wczesną Komunię św. dzieci.
Zmarł 21 sierpnia 1914 roku. Beatyfikował go i kanonizował w 1954 roku Pius XII. W ikonografii przedstawiany jest w stroju papieskim.
Skomentuj artykuł