22 lipca Kościół wspomina św. Marię Magdalenę. Gdybyśmy zapytali: co o niej wiemy? pojawiłoby się zapewne – „to ta jawnogrzesznica”. Taki wizerunek Marii Magdaleny wypracowany został przez wieki. Zwłaszcza artyści utrwalali wizerunek kobiety grzesznej, upadłej. Łączyły, a raczej mieszały się w nim osoby, wydarzenia i symbole, z którymi ją przedstawiano. Dla porządku trzeba również zaznaczyć, że i dla niektórych badaczy Pisma Świętego postać Marii Magdaleny była „powodem do dyskusji”.
Współcześnie bibliści, odwołując się do pierwotnej tradycji oraz Ojców Kościoła na Wschodzie przekazują nam następujący obraz jednej z najbardziej popularnych świętych.
Imiona świętych - Maria Magdalena
W Nowym Testamencie mamy do czynienia z trzema biblijnymi Mariami, trzema różnymi postaciami. Jedną z nich jest jawnogrzesznica, o której pisze św. Łukasz. Jest też Maria z Betanii, siostra Łazarza i Marty.
A ta, której wspomnienie liturgiczne zostało wyznaczone na 22 lipca, czyli Maria pochodząca z Magdali, miejscowości nad Jeziorem Galilejskim, przyłączy się do podążających za Jezusem, gdy Ten wyrzuci z niej aż siedem złych duchów. Wędrowała i troszczyła się, jak inne kobiety, o tych, którzy podążali za Nauczycielem.
Modlitwa Jana Pawła II o uwolnienie świata od wszelkiego zła
Maria Magdalena była obecna przy Jezusie do końca, pod krzyżem aż do śmierci, ale także kiedy zdejmowano Go z niego i grzebano. Była świadkiem śmierci Chrystusa, ale będzie też pierwszą, która zmierzy się z tajemnicą Zmartwychwstania. To ona w pustym grobie ujrzy „dwa anioły w białym odzieniu siedzące”. I tę wieść będzie musiała przekazać dalej, zaczynając od apostołów To właśnie było szczególne zadanie powierzone Marii Magdalenie. To jej pierwszej objawi się Jezus po Zmartwychwstaniu. To ona zostanie zawołana po imieniu, na co odpowie „Rabbuni”, rozpoznając Ukochanego Nauczyciela.
Te wydarzenia sprawią, że Maria Magdalena otrzyma szczególne miano Apostola Apostolorum, czyli Apostołki Apostołów. Pamięć o niej jest czczona w tym samym dniu, czyli 22 lipca, zarówno przez Kościół Wschodni jak i Zachodni.
W Kościele Zachodnim pojawia się za to przekaz o jej obecności na południu Francji. To podanie głosi, że Żydzi, umieścili ją wraz z innymi w łodzi bez wioseł. Liczyli, że zginą pochłonięci przez fale Morza Śródziemnego. Jak się okazało łódź dotarła do okolic dzisiejszej Marsylii i tam Maria Magdalena miała przez wiele lat mieszkać w jaskini, jako pustelnica. Jej, sanktuarium istnieje w La Saint Baume.
Litania małżonków - podpowiedź jak modlić się razem
Jej relikwie znajdują się Vezelay. Trafiły tam ponoć przez Konstantynopol z Efezu właśnie, gdzie można było odwiedzać grób i bazylikę wzniesioną ku jej czci. Z Konstantynopola do Francji przewieziono je w czasie krucjat.
Maria Magdalena jest opiekunką zakonów żeńskich. Patronką dzieci mających problemy z chodzeniem oraz fryzjerów, osób kuszonych, kobiet, ogrodników, studentów i więźniów.
Sprawdź kto świętuje imieniny 22 lipca
W ikonografii ukazywana jest w długiej szacie z nakrytą głową; czasami w bogatym książęcym wschodnim stroju lub jako pokutnica. Na wielu wizerunkach jej ciało osłaniają długie włosy. Towarzyszą jej różne atrybuty: dyscyplina, instrumenty muzyczne, krucyfiks, księga oznaczająca misyjną działalność; naczynie z olejkiem, włosiennica i zwierciadło.
Skomentuj artykuł