Cenobiarcha – ojciec wielu klasztorów – św. Teodozjusz

Św. Teodozjusz - mozaika - anonimus, Public domain, via Wikimedia Commons

Teodozjusz chciał wieść życie poświęcone Bogu. Został pustelnikiem, ale szybko zgromadzili się wokół niego uczniowie. Założył wiele monasterów. Nazywany był ‘cenobiarchą’, czyli ‘ojcem wielu klasztorów’. Pochodził z Kapadocji w Azji Mniejszej, gdzie w tamtym czasie wspólnota chrześcijańska tętniła życiem i obrodziła w wielu świętych. 11 stycznia Kościół wspomina św. Teodozego, lub Teodozjusza. Ten ponad stuletni mnich był nie tylko założycielem i administratorem klasztorów, ale też stróżem prawowierności i wielkim opiekunem pielgrzymów i potrzebujących. Warto go poznać.

Teodozy urodził się około roku 424 w Mogariassos, w dzisiejszej środkowej Turcji. Od młodości pragnął poświęcić swoje życie Bogu. Szybko opuścił rodzinne strony i udał się do Syrii. Tam spotkał się ze słynnym ascetą, Szymonem Słupnikiem, który mu przepowiedział, że kiedyś zostanie ‘pasterzem duchowego stada’. Następnie udał się do Ziemi Świętej i nawiedzał miejsca uświęcone obecnością Pana Jezusa. Miał się zatrzymać w klasztorze przy Wieży Dawida, aż wreszcie osiadł w pieczarze niedaleko drogi z Jerozolimy do Betlejem, która została nazwana Cathismus. Miał wtedy około 30 lat. Wiódł tam pustelnicze i ascetyczne życie.

Imiona świętych - Teodozy (Teodozjusz)

Niedługo potem, około 460 roku, zaczęli się wokół niego gromadzić uczniowie. Na swoje mieszkania adaptowali okoliczne pieczary skalne. Teodozjusz zbudował również domy dla pielgrzymów różnych narodowości i warsztaty dla mnichów. Z czasem powstały także szpital dla chorych, przytułek dla starców, a nawet szpital dla chorych umysłowo. Powstało prawdziwe miasto, a mnisi wspierali pielgrzymów i potrzebujących. Podania głoszą, że pewnego razu zapanował w okolicy głód. Ludzie zgromadzili się u bram klasztoru, prosząc o jedzenie. Mimo szemrania swoich braci, że nie mają wystarczająco jedzenia dla przybyłych, Teodozy wpuścił ich do wnętrza klasztoru. A kiedy zgłodniały tłum znalazł się w murach monastyru okazało się, że piekarnia klasztoru napełniła się świeżymi bochenkami chleba.

Modlitwa do św. Józefa dla odtrąconych i porzuconych

Teodozjusz zakładał klasztory według reguły życia wspólnego zaproponowanej przez św. Bazylego Wielkiego. Bardzo szybko rosła ich liczba. U końca V wieku w samej tylko Palestynie było ponad 300 monasterów.

Pomimo, że IV Sobór Powszechny w Chalcedonie w roku 451 wyraźnie potępił herezję monofizytyzmu, to druga połowa piątego i początek szóstego wieku był okresem sporów, a nawet prześladowań.

W roku 494 patriarcha Jerozolimy, Salustiusz, powierzył opiece Teodozego wszystkie eremy mnichów w Ziemi Świętej. Nad eremitami Palestyny opiekę sprawował zaprzyjaźniony z Teodozjuszem św. Saba.

Cenobiarcha Teodozjusz - anonimus, P.d., via Wikimedia CommonsNa początku VI wieku cesarzem był Anastazy I, zwolennik monofizytów. On to, widząc liczbę i znaczenie klasztorów w Ziemi Świętej, chciał je pozyskać dla monofizytyzmu. Wtedy jednak Teodozjusz, będąc dziewięćdziesięcioletnim starcem, sprzeciwił się temu i stanął w obronie prawowierności. Obchodził wszystkie klasztory i zachęcał do wytrwania w prawdziwej wierze. Troszczył się o to, by wszystkie zalecenia soborów zostały wprowadzone w życie i zachowywane w jego klasztorach. Anastazy skazał go za to na wygnanie w 513 roku. Powrócił do swojego klasztoru po śmierci cesarza w roku 518.

Modlitwa do Anioła Stróża

Zmarł 11 stycznia 529 roku w Cathismus, mając 105 lat i został pochowany w grocie Trzech Króli, gdzie według podań Magowie ze Wschodu oddali pokłon Jezusowi. Do dzisiaj miejsce to jest nazywane ‘klasztorem św. Teodozego’. Mnisze miasto przetrwało do wieku XV. W roku 1900 prawosławny patriarcha Jerozolimy przejął zrujnowane miejsce od Beduinów, osadził tam mnichów prawosławnych i rozpoczął odbudowę.

Kto obchodzi imieniny 11 stycznia? - sprawdź

Św. Teodozy w ikonografii jest przedstawiany przede wszystkim jako pustelnik, albo jako stary mnich.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cenobiarcha – ojciec wielu klasztorów – św. Teodozjusz
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.