Przyjaciele Jezusa z Betanii – święci Marta, Maria i Łazarz
Św. Marta jest patronką kucharzy, hotelarzy, sprzątaczek i gospodyń domowych. Jest opiekunką „codzienności”. I właśnie w roli pani domu spotykamy ją po raz pierwszy w Ewangelii św. Łukasza. Kościół czcił ją 29 lipca, ale od niedawna w tym dniu obchodzi liturgiczne wspomnienie całego rodzeństwa, Marty, Marii i Łazarza, przyjaciół Jezusa.
Marta to imię biblijne. Wywodzi się z aramejskiego mart- ‘pani’. Jednym z jej atrybutów, oprócz księgi, różańca czy też naczynia, a nawet smoka jest drewniana łyżka, zwyczajny kuchenny przedmiot. Na obrazach święta pojawia się ubrana w skromną szatę jako usługująca do stołu, albo krzątająca się po kuchni niewiasta…
Imiona świętych - Marta
Historia przyjaciół Jezusa działa się niedaleko Jerozolimy, w położonym na wschodnim zboczu Góry Oliwnej miasteczku Betania. Tam znajdował się dom, w którym gospodarzyła Marta, jej siostra Maria oraz brat Łazarz. Należeli oni do grona bliskich Jezusowi ludzi. Bywał w ich domu niejednokrotnie. I pewnego razu, gospodyni – jak to pewnie czyniła zazwyczaj – zabiegała, aby niczego nie zabrakło tym, którzy przekroczyli próg jej domostwa. Ale tego dnia ujrzała swą siostrę, która zamiast pomagać, „działać”, zadbać… po prostu przysiadła u stóp Jezusa i słuchała tego, o czym mówi. Wówczas rzekła „Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła”. A Pan jej odpowiedział: „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba <mało albo=""> tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona” (Łk 10. 40 – 42)</mało>.
Modlitwa do św. Józefa o dobre relacje
Jezus, nie zakwestionował wartości tego, co robiła Marta. Możemy powiedzieć, że przypomniał tylko o właściwym porządku. Św. Augustyn, parafrazując słowa Jezusa, powiedział „Marto, ty nie wybrałaś źle, ale Maria wybrała lepiej od ciebie”.
Trzeci raz Marta w Ewangelii pojawia się, kiedy posługuje na uczcie jaką wydano na cześć Jezusa, sześć dni przed Paschą.
Modlitwa o dobrą starość
I to już wszystko, co możemy uznać za pewne w odniesieniu do św. Marty jako postaci biblijnej. O dalszych jej losach dowiadujemy się już tylko z legend. Jedna z nich zawiera informacje o tym, że wraz z bratem oraz siostrą zostali umieszczeni przez Żydów na statku bez steru i zdani na wody Morza Śródziemnego. Mieli zginąć w jego odmętach, ale jak się okazało dotarli do wybrzeży dzisiejszej Francji, w okolice Marsylii. Tam Łazarz miał zostać pierwszym biskupem, Maria oddającą się pokucie pustelnicą, a Marta miał żyć w założonym przez siebie klasztorze.
Sprawdź kto świętuje imieniny 29 lipca
Św. Marta do niedawna jako jedyna spośród rodzeństwa cieszyła się wspomnieniem liturgicznym obchodzonym w całym Kościele. Po raz pierwszy celebrację ku jej czci wprowadzili franciszkanie 29 lipca 1262 roku. Papież Franciszek, po wnikliwym studium biblistów, zdecydował, że tego dnia będziemy wspominali w liturgii całą trójkę rodzeństwa, Martę, Marię i Łazarza, przyjaciół Jezusa.
Skomentuj artykuł