Papieże noszą białą sutannę od jego czasów – św. Pius V

Św. Pius V - wizja bitwy pod Lepanto - ignote authors from 16th and 17th century, Public domain, via Wikimedia Commons

Papież Pius V żył w trudnym okresie dla Kościoła. Stolica Apostolska była w wielkim kryzysie. Dawno minęła epoka świętych papieży. Pius V, bo jego Kościół wspomina 30 kwietnia, był pierwszym po ponad dwustu latach następcą św. Piotra, który został wyniesiony na ołtarze. Wielu z jego bezpośrednich poprzedników niechlubnie wpisało się w historię przez nepotyzm, niemoralne życie, luksus i dbanie bardziej o sprawy własne czy swoich rodów, niż Kościoła powszechnego. Pius V był zakonnikiem, dominikaninem i od jego czasów papieże noszą białą sutannę.

Antonio Michele Ghislieri urodził się 17 stycznia 1504 roku w piemonckim Bosco Marengo. Pochodził z ubogiej rodziny. W dzieciństwie zajmował się wypasem owiec.

Imiona świętych - Pius

Gdy miał 14 lat, rozpoczął naukę w konwencie dominikanów w Vigevano. W 1520 roku wstąpił do zakonu. Teologię studiował w Bolonii i w Genui. Tam otrzymał święcenia kapłańskie w 1528 roku.

Był nauczycielem i przeorem w wielu klasztorach zakonu. Zasłynął z prostoty i pobożności. Dużo się modlił, nawet w nocy, wiele pościł. Nosił włosienicę. Podróżował pieszo, milcząc albo rozmawiając z braćmi tylko o sprawach Bożych.

Jego gorliwość została zauważona i w roku 1542 ojciec Michał został mianowany papieskim inkwizytorem na Padwę, potem w Pawii, w roku 1546 na diecezje Como i Bergamo. W 1551 roku objął urząd inkwizytora okręgu rzymskiego.

Ulubiona modlitwa papieża Franciszka

Od 1556 roku, o. Michał współpracował z Pawłem IV w reformowaniu kurii rzymskiej. Rok później został kardynałem, a w 1558 naczelnym inkwizytorem na cały Kościół powszechny. Kolejny papież, Pius IV, w 1560 roku, mianował go biskupem Mondovi i Piemontu.

Antonio Michele Ghislieri został wybrany na stolicę piotrową 7 stycznia 1566 roku. Przyjął imię Pius V. Nosił swój biały strój zakonny i włosienicę. W procesjach chodził boso i bez nakrycia głowy. Wprowadzał surowszy styl bycia na swoim dworze. Niektórzy oskarżali go nawet o to, że chce wprowadzić do Kościoła zakonny dryl.

Św. Pius V - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsPius V przeciwstawiał się nepotyzmowi, nakazywał biskupom przebywanie w swoich diecezjach oraz wizytacje parafii. Wprowadził stałe wizytacje zakonów. Wygnał z Rzymu tych zakonników, którzy żyli niezgodnie ze swoim charyzmatem. Niektóre zakony rozwiązał ze względu na degenerację. Styl życia dworu papieskiego był mu obcy i najchętniej przebywał w klasztorze dominikanów św. Sabiny na rzymskim Awentynie.

Był sprawnym zarządcą, surowym władcą, choć uważano go za sprawiedliwego. Zreformował kurię rzymską, wprowadzał w życie zalecenia Soboru Trydenckiego, opublikował pierwszy katechizm, odnowił brewiarz i wydał nowy mszał rzymski. Ustanowił komisje do poprawienia i wydania tekstu Pisma św. Nakazał biskupom otwieranie w każdej diecezji seminarium dla właściwej formacji kleru.

Tę modlitwę Jan Paweł II odmawiał codziennie aż do śmierci

Pius V ogłosił swojego współbrata zakonnego Tomasza z Akwinu Doktorem Kościoła, jak też, licząc na postępy w pojednaniu katolicko-prawosławnym, ogłosił Doktorami Kościoła czterech wielkich ojców Kościoła wschodniego.

Doprowadził do utworzenia Świętej Ligi przeciwko Turkom, której największym zwycięstwem była bitwa morska pod Lepanto. Dzień zwycięstwa, 7 października 1571 roku, został ustanowiony jako święto Matki Boskiej Zwycięskiej, później zamienione na święto Matki Bożej Różańcowej. Pius V był wielkim czcicielem Maryi i propagatorem różańca.

Jedna trzecia papieży wyniesiona na ołtarze

Zmarł w Rzymie, 1 maja 1572 roku. Pochowano go w bazylice św. Piotra, a w 1588 roku jego relikwie przeniesiono do grobowca w bazylice Santa Maria Maggiore. Od razu został otoczony kultem. Beatyfikował go Klemens X, a kanonizował w 1712 roku Klemens XI.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papieże noszą białą sutannę od jego czasów – św. Pius V
Komentarze (1)
AS
~Antoni Szwed
30 kwietnia 2022, 20:03
Podziękowania Ojcu Kosińskiemu za przypomnienie sylwetki wielkiego Papieża Piusa V. Spośród wielu decyzji, jakie podjął ten papież, na pierwszym miejscu trzeba wymienić Mszę Świętą, której Wieczysty Kanon ustanowił 14 lipca 1570 r. Ta Msza Św. w tzw. rycie trydenckim przetrwała kilka wieków, w ciągu których Jezus Chrystus uświęcał całe pokolenia katolików na świecie. Dziś jest ona ograniczana a nawet zwalczana. Komuś ona bardzo przeszkadza. Św. Pius V pochodził z ubogiej rodziny, co w tamtych czasach było prawdziwą rzadkością. Po nim (jak i przed) wielu papieży nadal pochodziło z bogatych arystokratycznych rodów rzymskich, niekiedy ostro z sobą rywalizujących o Stolicę Piotrową. Św. Pius V to klasyczny przykład na to, co może uczynić łaska Boża z człowiekiem, który, gdyby myśleć tylko po ziemsku, nigdy o własnych siłach nie wspiąłby się tak wysoko i nie oddałby takiej przysługi Kościołowi jak on.