Autor

Jest to imię pochodzenia łacińskiego, genetycznie cognomen rzymskie Auctor (dla mężczyzny) i Auctorina (dla kobiety). Łacińskie Autor (Auctor) odpowiada polskiemu 'poręczycielowi, pisarzowi, twórcy i kuratorowi (zastępcy wobec prawa)'.

W Polsce jako imię nie jest używane, choć sam wyraz pospolity jest powszechnie znany, podobnie zresztą w innych językach indoeuropejskich.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Autor, Auctor.

Niektóre wykazy hagiograficzne wymieniają dwóch świętych tego imienia. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że chodzi tutaj o jedną i tę samą postać.

Autor, biskup Metzu. Był zapewne współczesnym Attyli, który na czele Hunów najechał w r. 451 Metz i oszczędziwszy niewielu, zniszczył miasto doszczętnie. Biskup miał wówczas zostać uprowadzony razem z innymi. Gdy uprowadzający nagle oślepli, miał ich cudownie uzdrowić pod warunkiem darowania jeńcom wolności. Więcej właściwie o nim nie wiemy. Szczątki w r. 828 złożono w grobowcu w Maursmünster, ale część zawędrowała do Trewiru, gdzie później mniemano, że chodzi tu o miejscowego biskupa. Wspominano Autora w dniu 10 sierpnia, ale gdzieniegdzie także 9. lub 20. tego miesiąca.

Autor
 obchodzi imieniny