Botulf (Botolf)

Jest to imię pochodzenia germańskiego z grupy dwuczłonowych imion złożonych. W jego części pierwszej występuje element bod- / bot- 'pan, władca' a w drugiej -ulf / -olf - wulf, wolf 'wilk'.

W Polsce nie notowane.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Botulfus, Botolfus, Bodolfus, Bodulfus, ang. Botolph, fr. Botulfe, Botolf, Boutoul, niem. Bodulf, Bodolf.

Botulf i Adolf. Wedle późnego opowiadania mieli być braćmi. Urodzili się w Anglii, ale po wykształcenie udali się na kontynent. Tam też zostali mnichami. Potem - ciągle wedle tej samej opowieści - Adolf miał zostać biskupem Utrechtu. Nie znajduje to potwierdzenia w innych źródłach, a ponadto kłóci się z chronologią. Botulf natomiast wrócić miał do kraju. Założył potem opactwo Ikanhoe, które wedle jednych położone było na terenie dzisiejszego Bostonu (w Anglii), wedle innych w obrębie Lincolnu. Podobno zmarł 17 czerwca 680 r. Wszystko to podlega wątpliwościom. Ale pewny jest wczesny kult. Dość powiedzieć, że w Anglii było ponad pięćdziesiąt wczesnych kościołów pod wezwaniem św. Botulfa.

Botulf (Botolf)
 obchodzi imieniny