Demetrian
Jest to imię pochodzenia greckiego, utworzone od imienia D-m-trios. Demetrian to 'należący do Demetriosa, wyzwoleniec Demetriosa, adoptowany syn Demetriosa'.
W Polsce imię nie używane; rzadkie także na ziemiach ruskich, w postaci Dimitrijan, Dmitran.
Odpowiedniki obcojęz.: łac. Demetrianus, ros. Dimitrijan, Dmitrijan.
W martyrologiach lub podobnych wykazach hagiograficznych odnajdujemy czterech świętych tego imienia. O jednym wspominaliśmy już pod hasłem Arystokles. Tu krótko o drugim:
Demetrian, biskup Chytri. Urodził się w Sykais na Cyprze. Gdy miał lat 15, przynaglono go do zawarcia małżeństwa, ale po trzech miesiącach owdowiał. Udał się wtedy do klasztoru św. Antoniego, gdzie wcześnie zasłynął jako asceta. Biskup Chytri przynaglił go potem do przyjęcia święceń i powierzył mu urząd ekonoma w swej diecezji. Po kilku latach święty wrócił jednak do klasztoru. Wybrano go tam ihumenem. Gdy potem biskup przeniósł się na stolicę metropolitalną do Salaminy, wezwał Demetriana, aby objął osieroconą diecezję. Broniąc się przed tą godnością, Demetrian ukrył się w górach. Biskup zdołał go tam odnaleźć i przynaglić do przyjęcia sakry. Jako biskup Demetrian przeżył napad Arabów i razem ze swymi wiernymi uprowadzony został do Egiptu. Po jakimś czasie uzyskał jednak zwolnienie i z innymi wrócił na wyspę. Zmarł po 25 latach rządów biskupich, mając około osiemdziesięciu lat życia. Stało się to przed r. 922. Późno wpisano go do synaksariów pod dniem 6 listopada.