Miriam
Odpowiedniki obcojęz.: łac. Miriam, Maria.
Miriam to hebrajska, pierwotna forma imienia Maria. Tu i ówdzie pojawia się tendencja do jej wyodrębniania i usamodzielniania. Dlatego osobno omówimy postać tej, która nosiła to imię.
Miriam, siostra Mojżesza. Była córką Amrama i Jokebed. Aaron, jej brat, był o trzy lata starszy od Mojżesza, a Miriam była starsza od obydwóch braci. Gdy Mojżesz przyszedł na świat, liczyła około dziesięciu lat. I jako dziesięcioletnie dziecko miała udział w szczęśliwym ocaleniu brata. To ona przebywała w pobliżu, gdy córka faraona odnalazła jej maleńkiego braciszka, a potem poszła dlań poszukać niańki, którą stała się rodzona matka. Okazała we wszystkim zręczność, choć oczywiście musiała być przedtem pouczona w domu. Wedle Józefa Flawiusza poślubiła później Hura, który wespół z Aaronem podtrzymywał ramiona Mojżesza w czasie bitwy z Amalekitami. Kiedy przekraczano Morze Czerwone, musiała mieć około dziewięćdziesięciu lat. Gdy Mojżesz i inni wyśpiewywali pieśń o wyzwoleniu, okazała się prorokinią, nawiedzoną duchem Bożym. Wzięła w rękę tamburyn i postępując z innymi niewiastami, trzymającymi jak ona instrumenty, rozpoczęła radosny taniec i podjęła refreny pieśni. Zrobiła później aluzję do natchnienia, które otrzymała. Po odejściu spod Synaju razem z Aaronem dała się unieść uczuciom zazdrości. Za powód uznała to, że Mojżesz pojął za żonę Seforę Madianitkę, którą nazywano także Etiopką; miała może w Etiopii przodków, albo też była rzeczywiście Etiopką z Arabii. Na Mojżesza wywierała jakiś wpływ, a do tego za bardziej upoważnione uważały się Izraelitki. Mojżesz nie sprzeciwiał się im, ale Bóg stanął w obronie swego sługi. Miriam dotknięta została trądem. Aaron, współwinny, zrozumiał wówczas błąd i począł nalegać na brata, aby zaradził złu. Mojżesz wstawił się u Pana za siostrą, ale Miriam przez siedem dni musiała przebywać poza obozem. Czekano na zakończenie tej kwarantanny, aby wyruszyć z Chaserot. Choroba i odosobnienie Miriam stały się później wzorem przy formułowaniu przepisów dla trędowatych. Miriam zmarła w Kadesz i tam też została pochowana. Aaron, jej brat, zmarł później na Horebie, a więc nie - jak chce Józef - w tym samym czasie co siostra. Św. Hieronim zapewnia, że za jego czasów pokazywano jeszcze grób Miriam i otaczano go czcią.
Wiadomości o Miriam w księgach znanych pod nazwą Mojżeszowych. Miejsca dokładnie wskazuje DB 4 (1908), 776 n. Tam, 774-776, szeroko o etymologii imienia. - U nas zwięźle Encykl. Bibl. 1, 40. - Ikonografia w LCI 3 (1971), 270 n.