Oengus

Imię mitologiczne celtyckie, należące do jednego z młodszych bogów irlandzkich, protoplasty licznych klanów. Zostało ono zanglicyzowane na: Aeneas, Enis, Niece, Neese i Nicholas. W Szkocji panuje forma Angus.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Oengus, Aengussius, ang. Oengus, Aeneas, Enis, Niece, Neese.

W hagiografii staroirlandzkiej imię pojawia się wielokrotnie. Ale tylko w jednym wypadku święty, który je nosił, nieco wyraźniej wyłania się z pomroki dziejów. O nim też tu tylko mówimy, przy czym zachowujemy pisownię, w jakiej utrwaliło się ono w zachodnioeuropejskiej literaturze naukowej.

Oengus (Aengus, Aengussius), opat-biskup. Urodził się około r. 750 w pobliżu klasztoru, który św. Fintan założył w Clúain- -Ednech (dziś Clonenagh, w irlandzkim hrabstwie Leix). W tym też ośrodku zdobył wykształcenie i został mnichem, przy czym jego mistrzem był Méel-Rúain z Tallaght, opat-reformator. Sam Oengus założył potem mały ośrodek wokół eremu, w którym osiadł. Około r. 800 napisał w staroirlandzkim wierszowane Kalendarium (Félire Oengusso...), w którym scharakteryzował krótko świętych z sanktorału rzymskiego i irlandzkiego. Po śmierci Meela obrano go opatem w Clúain-Ednech i jako taki otrzymał sakrę biskupią. Zmarł 11 marca 824 r. Nie należy go mylić z autorem Saltair na Rann, które powstało około r. 1000. Oengus znany jest nie tyle dzięki lokalnemu kultowi, którym go otoczono, ale raczej dzięki wierszowanemu martyrologium, cennemu dla poznania hagiografii irlandzkiej.

Oengus
 obchodzi imieniny