Straton

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Straton, gr. Strát-n, ang., fr., niem. Straton, wł. Stratone.

Czterech męczenników tego imienia pojawia się we wschodnich synaksariach. Niewiele o nich wiemy i słabo też udokumentowane są ich wspomnienia. Uwzględnimy dlatego tylko tych, którzy znaleźli się w Martyrologium Rzymskim.

Straton, męczennik z Nikomedii. W niektórych menologiach bizantyńskich jego wspomnienie znajduje się pod dniem 13 września, i to wśród wspomnień innych męczenników z Aleksandrii, Galacji i Tomi. Wszyscy mieli być ofiarami prześladowania za Licyniusza. Niektóre synaksaria Stratona pominęły. Męczeństwa miał dostąpić w sposób, który Euzebiusz opisuje w Historii kościelnej, we fragmencie o męczennikach z Tebaidy (VIII, 9, 2): -...gałęzie co najsilniejsze za pomocą machin ściągano razem, i do każdej z nich przywiązywano z osobna nogi męczenników, a potem gałęzie puszczano, tak że wracały do swego pierwotnego położenia; przez taki wymysł w jednej chwili członki ich chciano porozrywać-. Baroniusz wprowadził Stratona do Martyrologium Rzymskiego pod dniem 9 września. Jednakże z Martyrologium Hieronimiańskiego wynikałoby, że Straton zginął w Tomi i że dniem właściwym na wspomnienie byłby 15 września. I tak jest w nowym Martyrologium Rzymskim, które wspomina Stratona razem z Gordianem, Waleriuszem i Makrobiuszem.

Straton, Filip, Eutychian i Cyprian. Wedle skróconej wersji ich pasji, śmierć za wiarę ponieśli w Nikomedii, w Bitynii. W synaksariach wspominano ich (ale bez Cypriana) w dniu 17 sierpnia, natomiast w Martyrologium Hieronimiańskim 15 sierpnia. Nie wiemy jednak, w czasie którego prześladowania zginęli. Z wielką gorliwością głosić mieli wiarę w czasie zgromadzeń ludu w teatrze. Opowieść wydaje się utworem fabularnym, niemniej dość dobrze zaświadczony został ich kult.

Straton
 obchodzi imieniny