Waro (Warus)
Imię łacińskie, genetycznie cognomen, w którego funkcji użyty został przymiotnik pospolity varus 'krzywonogi, rozkraczony, koślawy; odmienny, przeciwległy'.
Odpowiedniki obcojęz.: łac. Varus, Varo(n), ang., niem. Varus, wł. Varo.
W literaturze hagiograficznej chrześcijańskiego Wschodu odnaleźć można dwóch męczenników tego imienia. Jeden z nich jest jednak postacią zupełnie nieznaną, wspominaną jedynie z Izydorem i Teodorem w kalendarzu gruzińsko-palestyńskim (21 maja); możemy go pominąć. Drugim jest
Waro, męczennik egipski. Takim przedstawiały go dwie greckie pasje, które jednak mało są wiarogodne. Miał być za Maksymiana żołnierzem. Poszedł do więzienia odwiedzić przetrzymywanych tam sześciu pustelników. Gdy jeden z nich w więzieniu zmarł, dobrowolnie zajął jego miejsce. Okrutnie go potem biczowano. Skonał na skutek tych tortur. Jego ciało pochowała matrona o imieniu Kleopatra. Dzięki późnym kompilatorom ona również dostała się do wschodnich menologiów. Waro i towarzysze byli tam wspominani 19 października. Pod tą również datą Baroniusz wprowadził ich do Martyrologium Rzymskiego.